Meče, dýky, vlastní portrét. V kampani Trump Saúdy označil za zabijáky žen, teď od nich přijímá okázalé dary | info.cz

Články odjinud

Meče, dýky, vlastní portrét. V kampani Trump Saúdy označil za zabijáky žen, teď od nich přijímá okázalé dary

Malby, meče, dýky nebo róby z gepardí kožešiny. Dary, které dostal americký prezident Donald Trump během jarní návštěvy Saúdské Arábie, jsou pozoruhodné. Kromě toho ale také symbolizují odklon od radikální rétoriky, na které prezident stavěl svoji loňskou kampaň. Upozornil na to server Daily Beast.

V jedné z debat před prezidentskými volbami Trump hanil protikandidátku Hillary Clintonovou za to, že od arabské země přijímá peníze. Saúdskou Arábii označil za stát, který zabíjí ženy a je zodpovědný za teroristické útoky z 11. září 2001.

Po zvolení ale prezident otočil a pochopil, že Rijád nelze v zahraniční politice přehlížet nebo přehnaně kritizovat. Svoji první zahraniční cestu nepodnikl tradičně do Kanady nebo Mexika, ale vybral si právě Saúdskou Arábii. Bílý dům dosud přijal podle serveru Daily Beast od představitelů monarchie nejméně 83 různých darů. Kromě vlastního uměleckého portrétu obdržel prezident i bizarnosti typu dýky vyrobené z čistého stříbra a doplněné perleťovým pouzdrem.

Dary jen symbolizují prezidentův současný vztah k saúdskoarabským šejkům. „Trumpovo rozhodnutí navštívit jako první právě tuto zemi jasně naznačilo jeho upřednostňování nejvýnosnějšího vztahu,“ hodnotí výkonná ředitelka blízkovýchodní a severoafrické divize organizace Human Rights Watch Sarah Leah Whitsonová.

Donald Trump a jeho tanec v Saúdské Arábii autor: Youtube.com/GoingViral

Whitsonová dodává, že Saúdská Arábie je největším zákazníkem, který nakupuje americké zbraně. Trumpova administrativa během květnové návštěvy uzavřela smlouvu o nákupu zbraní za 110 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč). Během dalších deseti let mají Saúdové koupit zbrojní vybavení za dalších 350 miliard dolarů.

Trump tak změnil rozhodnutí svého předchůdce Baracka Obamy, který v prosinci zrušil plánovaný prodej zbraní do země kvůli úmrtí civilistů v Jemenu.

„Od doby, co se stal Trump prezidentem, vidíme eskalaci toho, co USA v Jemenu dělají,“ konstatuje Kristine Beckerleová, která se pod hlavičkou Human Rights Watch věnuje zemím Perského zálivu. Zmiňuje například nárůst útoků pomocí dronů.

Jemen je nejchudší země regionu, v níž od svržení vlády Mansúra Hádího v lednu 2015 probíhá otevřený konflikt. Na jaře 2015 zahájili Saúdové v Jemenu vojenskou intervenci proti rebelům, za kterými stojí druhá regionální velmoc Írán. Obyvatelé země se mezitím potýkají s extrémní chudobou, hladomorem a epidemií cholery.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud