Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mečiar může kvůli zrušeným amnestiím skončit i ve vězení. Hrozí mu stíhání za zneužití pravomocí

Mečiar může kvůli zrušeným amnestiím skončit i ve vězení. Hrozí mu stíhání za zneužití pravomocí

Bývalému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi hrozí v souvislosti s nedávno zrušenými kontroverzními amnestiemi stíhání pro trestný čin zneužití pravomocí veřejného činitele. Napsal to dnes zpravodajský server hnonline.sk s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Andreu Predajňovou.

Podle Predajňové generální prokuratura dnes dala pokyn krajské prokuratuře v Bratislavě, aby na základě nálezu ústavního soudu ohledně zrušení zmíněných amnestií, který byl zveřejněn ve čtvrtek, přezkoumala, zda nebyly naplněny znaky „skutkové podstaty trestného činu souvisejícího s podezřením ze zneužívání pravomoci veřejného činitele".

Sporné amnestie ohledně zavlečení syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995, stejně jako ohledně zmařeného referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta zrušil slovenský parlament letos v dubnu. Tento dlouho očekávaný krok následně potvrdil ústavní soud.

Amnestie znemožňovaly vyšetření únosu Kováčova syna v roce 1995 do Rakouska. Slovenské soudy po jejich zrušení již tento případ otevřely, stejně jako kauzu zmařeného referenda.