Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měl rád Korán a urážel židy. Vraždil v Barceloně mladík z Maroka?

Měl rád Korán a urážel židy. Vraždil v Barceloně mladík z Maroka?

Pachatelem útoku v Barceloně by mohl být osmadvacetiletý mladík marockého původu Driss Oukabir. Právě on si měl dle policie pronajmout dodávku, která v centru katalánské metropole zabila 13 lidí a dalších osmdesát zranila, z toho 15 vážně. Policie sice po útoku zadržela dva podezřelé, řidič dodávky je však stále na útěku.

Oukabir si měl na své jméno pronajmout dodávku ve městě Santa Perpètua de Mogoda, která byla použita jako zbraň při útoku ve zhruba 25 kilometrů vzdáleném centru Barcelony.

Mladík se narodil 13. ledna 1989 v marockém městě Aghbala. Dle deníku Guardian na svém Facebooku, který byl později smazán, tvrdil, že žil v Marseille, ale přestěhoval se do katalánského města Ripoll. Měl být i držitelem NIE – průkazu totožnosti, který dostávají cizinci žijící ve Španělsku.

Na Oukabira byl podle serveru ABC vydán zatykač kvůli domácímu násilí, o vazbách na džihádisty úřady nevěděly. List El País tvrdí, že mladík strávil nějaký čas ve vězení v Figueres v Katalánsku. Propuštěn měl být v roce 2012.

Na svém facebookovém profilu se Oukabir nevybíravě navážel do židů a mezi jeho oblíbenou knihu patřil Korán. Vedle toho také například sdílel fotky se svým psem či selfie a momentky z pláže. Podle informací, které zveřejnil na Facebooku měl rád rap a seriál Útěk z vězení.

Jeho profil po útoku zaplavily nenávistné zprávy a zřejmě proto už není aktivní.

Některá španělská média ve čtvrtek pozdě večer napsala, že člověk tohoto jména se přihlásil na policii a tvrdí, že mu ukradli doklady. Policie tuto verzi údajně prošetřuje.

Více o útoku v Barceloně si můžete přečíst ZDE. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1