Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měl terorista z Berlína komplice? Vyšetřovatelé si ani dva měsíce po útoku nejsou jistí

Měl terorista z Berlína komplice? Vyšetřovatelé si ani dva měsíce po útoku nejsou jistí

Zastřelením teroristy z berlínského vánočního trhu pro německé vyšetřovatele případ zdaleka neskončil. Kolem osoby Tunisana Anise Amriho je stále řada otazníků, uspokojivé odpovědi jsou zatím v nedohlednu.

V hledáčku policistů se v souvislosti s prosincovým teroristickým útokem ocitla mešita v berlínské čtvrti Moabit. Místo je kromě náboženských setkávání muslimských věřících známé jako centrum islámských radikálů. Anis Amri se u ní na záběrech policejních kamer objevil jen padesát minut před teroristickým útokem. Co v mešitě dělal a zda se tam s někým setkal, zůstává nejasné.

Vyšetřovatelé také stále neví, kdo byl mužem, kterému psal atentátník z kamionu. „Můj bratře, všechno je v pořádku… Teď jsem v autě. Rozuměl jsi mi? Modli se za mě, bratře, modli se za mě,“ tak zněla zpráva, kterou Amri odeslal v 19:41 spolu s fotografií z kabiny kamionu prostřednictvím chatu Telegram. Příjemce zprávy se dosud nepodařilo vypátrat a úřady se dohadují, zda měl Tunisan komplice nebo zda další osoby věděly, co chystá.

Německý deník Die Welt se dále zamýšlí nad tím, jakou roli sehrál v útoku rovněž Tunisan Bilel B. A., kterého Spolková republika vyhostila v únoru tohoto roku. Anis Amri se se svým krajanem sešel na večeři v restauraci den před útokem. Muž sice popřel, že by o plánovaném útoku věděl nebo do něj byl jakkoliv zapojen, vyšetřovatelé ale objevili v jeho mobilu fotky a videa z místa činu. Už v minulosti se o něj policejní složky zajímaly a figuroval na listině lidí podezřelých z náklonnosti k terorismu.

V roce 2015 byl Bilel B. A. spolu s dalšími dvěma Tunisany vyšetřován v souvislosti s plánováním bombového útoku. Jeden ze zbylých dvou mužů ve spisu má jméno Anis, jeho identitu ale zpráva detailněji neudává. Policie nakonec nenašla plány útoku a jeho přípravu podezřelými tak nepotvrdila.

Otázkou pak také je, zda spolu dostatečně komunikovali policisté a tajné služby. Jejich činnost je totiž v Německu kvůli zkušenostem z historie přísně oddělená. V případě Amriho pak je možné, že nedocházelo k dostatečnému předávání informací mezi oběma bezpečnostními složkami. Podle všeho byl atentátník známý oběma, nabízí se tedy další dotaz: Proč nebyl podezřelý muž nikým sledován?

O Amrim se od podzimu 2015 vědělo, že patří mezi radikální islamisty. Špeh uvnitř muslimské komunity s krycím jménem Murat policisty informoval, že chce Tunisan „tady“ (myšleno v Německu) „něco udělat.“ Chlubil se rovněž, že přes své kontakty v Neapoli dokáže sehnat kalašnikov. Policie jej zadržela, ale po krátké době propustila s vyjádřením, že je nepravděpodobné, že by se chystal spáchat nějaký útok. Na teroristu upozorňovaly rovněž marocké tajné služby. Přesto jej nakonec bezpečnostní složky podcenily a ztratil se jim z očí.

Tunisan rovněž z nějakého důvodu navštívil v létě 2016 Švýcarsko, jak odhalila rutinní hraniční kontrola dálkového autobusu. Celníci u něj našli dva falešné pasy a muže zadrželi. Rovněž telefon, který měl terorista u sebe na místě činu, pocházel ze Švýcarska, stejně jako zbraň kterou zastřelil polského řidiče kamionu. Vyšetřují také jeho napojení na další radikály z Libye, v telefonu měl totiž uložených několik libyjských čísel. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744