Melania Trumpová se schovává před lidmi i funkcí. Může se stát miláčkem Američanů? | info.cz

Články odjinud

Melania Trumpová se schovává před lidmi i funkcí. Může se stát miláčkem Američanů?

Melania Trumpová je oficiální první dámou Spojených států už více než týden. Na veřejnosti ale nevystupuje a nebuduje ani tým svých spolupracovníků. Titul manželky jednoho z nejmocnějších mužů světa ji přitom staví automaticky do pozice velmi vlivné ženy nejen v zámoří. Nová první dáma odmítá žít v Bílém domě a nikdo neví, jak svoji roli hodlá pojmout.

Coby elegantní dáma doprovázela svého manžela na inauguračních plesech. Dva dny poté se ale vrátila domů do New Yorku, aby se starala o společného desetiletého syna Barrona, který ve městě chodí do školy. Neoznámila, jak se bude podílet na veřejném životě, od inaugurace nedala jako první dáma žádný rozhovor a blíže ani neurčila, jak vlastně bude v této roli vystupovat.

Zdá se být neviditelná, mediální pozornosti přesto neuniká. A to ani politicky. Trumpová je aktuálně v hledáčku některých opozičních politiků kvůli nejasnostem ohledně svého pracovního povolení, když se jako modelka přistěhovala před lety do USA. Kalifornská senátorka Nancy Skinnerová nyní žádá po Bílém domě, aby ukázal její přistěhovalecké dokumenty, píše The Independent. Prezidentova žena totiž stále nedoložila, že v 90. letech, kdy do země přišla za prací, se živila legálně. Demokratická senátorka chce dokumenty Trampové hlavně kvůli kontroverznímu výnosu jejího manžela, který zakazuje vstup do země obyvatelům sedmi muslimských zemí. 

Stále bez aparátu

„Veřejnost očekává komunikaci, ale ona ji neposkytuje,“ řekla The Washington Post politoložka Lauren Wrightová. „Je zajímavé, že se zdá být neochotná formovat svůj obraz, a to navzdory zájmu veřejnosti,“ dodává Wrightová.

Východní křídlo Bílého domu, kde obvykle sídlí aparát první dámy, se rozjíždí neobvykle pomalu. Minulý týden padlo, že si Trumpová najme newyorskou organizátorku večírků Stephanii Winstonovou Wolkoffovou jako hlavní poradkyni. Spousta dalších klíčových pozic jejích zaměstnanců ale zůstává neobsazených, a to včetně ředitele komunikace, tiskového mluvčího nebo šéfa jejího kabinetu.

Pozoruhodné také je, že si Trumpův tým stále nezvolil šéfa sekretariátu, který má na starosti organizaci a plánování veškerých akcí Bílého domu. Většina jeho předchůdců přitom měla tuto důležitou funkci obsazenou ještě před inaugurací.

Na internetu už se mezitím rozjely rozbory Melaniina výrazu, řeči těla nebo záběrů před Bílým domem, kde Donald Trump vystupuje z auta a míří k manželům Obamovým s Melanií v zádech. Lidé na sociálních sítích navíc rozebírají, že se Melania Trumpová na manžela mračí, píše britský The Independent.

Nepřízeň veřejnosti

Melania Trumpová vstoupila do Bílého domu s nejméně příznivým hodnocením mezi posledními americkými prvními dámami vůbec. Jen 37 procent veřejnosti se na ni podle průzkumů dívá pozitivně, stejný počet lidí se ale v průzkumu Gallupova ústavu vyslovil vůči nové první dámě nepříznivě. Pro srovnání, poslední manželky prezidentů Michelle Obamová, Laura Bushová i Hillary Clintonová měly podporu veřejnosti vždy alespoň 55 procent.

„Američané jsou zvyklí vídat rodinu pohromadě,“ řekla pro The Washington Post profesorka komunikace z Rider University Myra Gutinová. Rozhodnutí bývalé modelky a rodačky ze Slovinska žít namísto Bílého domu v New Yorku může její negativní vnímání znásobit, říká Gutinová. Trumpová se nechala slyšet, že svého manžela bude navštěvovat ve Washingtonu o víkendu.

Zaostřeno na první dámu

Tichý první týden prezidentovy manželky může signalizovat, že se jen stěží potýká s tím, jak pojmout zvýšený zájem veřejnosti. Případně může žít dál svůj život a čekat, jaké to bude mít dopady. „První dáma přebírá roli a dělá to po svém,“ říká bývalá tajemnice Bílého domu Ann Stocková. „Prioritou každého prezidenta a první dámy bylo usadit se ve své rodině,“ řekla listu The Washington Post.

„Zdálo se, že si musí zachovat soukromí,“ prohlásil po setkání s Melanií Trumpovou Michael D’Antonio, Trumpův životopisec. „Její manžel ji hravě prosil, aby mi řekla, že je skvělý manžel a ona vyhověla. Nicméně pak co nejrychleji utekla z místnosti,“ vzpomíná D’Antonio. „Myslím, že bude vystupovat jako vlídná první dáma, ale nedivil bych se, kdyby tuto roli omezila na minimum,“ dodal.

Srovnání s Michelle

Role první dámy je ceremoniální. Federální soudy dříve rozhodly, že manželka prezidenta je de facto státní úředník a Kongres pak schválil, aby měla k dispozici personál. Role první dámy má v Americe tradici už 228 let. Ať chce nebo nechce, Melania Trumpová tak bude porovnávána se svými předchůdkyněmi.

I její předchůdkyně Michelle Obamová se jako první dáma zdráhala a bála se o výchovu svých dcer ve světle reflektorů. Ovšem od počátku se zařadila po bok svého manžela jako součást jeho administrativy. Michelle měla od začátku tým, který zajišťoval její agendu, a už ve druhém týdnu po inauguraci objížděla federální úřady, aby ocenila zaměstnance za jejich práci.

Téma si přesto Melania Trumpová našla. Hodlá bojovat proti kyberšikaně, která se má dotýkat zhruba čtvrtiny mladistvých. Odborníci na problematiku se to sice od první dámy ještě nedozvěděli, ale prý se těší na spolupráci, píše The Indipendent. „Je to velká osobnost veřejného života. Může vnést do tohoto tématu další světlo,“ řekl The Washington Post ředitel Výzkumného střediska kyberšikany Justin W. Patchin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud