Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Melania Trumpová se schovává před lidmi i funkcí. Může se stát miláčkem Američanů?

Melania Trumpová se schovává před lidmi i funkcí. Může se stát miláčkem Američanů?

Melania Trumpová je oficiální první dámou Spojených států už více než týden. Na veřejnosti ale nevystupuje a nebuduje ani tým svých spolupracovníků. Titul manželky jednoho z nejmocnějších mužů světa ji přitom staví automaticky do pozice velmi vlivné ženy nejen v zámoří. Nová první dáma odmítá žít v Bílém domě a nikdo neví, jak svoji roli hodlá pojmout.

Coby elegantní dáma doprovázela svého manžela na inauguračních plesech. Dva dny poté se ale vrátila domů do New Yorku, aby se starala o společného desetiletého syna Barrona, který ve městě chodí do školy. Neoznámila, jak se bude podílet na veřejném životě, od inaugurace nedala jako první dáma žádný rozhovor a blíže ani neurčila, jak vlastně bude v této roli vystupovat.

Zdá se být neviditelná, mediální pozornosti přesto neuniká. A to ani politicky. Trumpová je aktuálně v hledáčku některých opozičních politiků kvůli nejasnostem ohledně svého pracovního povolení, když se jako modelka přistěhovala před lety do USA. Kalifornská senátorka Nancy Skinnerová nyní žádá po Bílém domě, aby ukázal její přistěhovalecké dokumenty, píše The Independent. Prezidentova žena totiž stále nedoložila, že v 90. letech, kdy do země přišla za prací, se živila legálně. Demokratická senátorka chce dokumenty Trampové hlavně kvůli kontroverznímu výnosu jejího manžela, který zakazuje vstup do země obyvatelům sedmi muslimských zemí. 

Stále bez aparátu

„Veřejnost očekává komunikaci, ale ona ji neposkytuje,“ řekla The Washington Post politoložka Lauren Wrightová. „Je zajímavé, že se zdá být neochotná formovat svůj obraz, a to navzdory zájmu veřejnosti,“ dodává Wrightová.

Východní křídlo Bílého domu, kde obvykle sídlí aparát první dámy, se rozjíždí neobvykle pomalu. Minulý týden padlo, že si Trumpová najme newyorskou organizátorku večírků Stephanii Winstonovou Wolkoffovou jako hlavní poradkyni. Spousta dalších klíčových pozic jejích zaměstnanců ale zůstává neobsazených, a to včetně ředitele komunikace, tiskového mluvčího nebo šéfa jejího kabinetu.

Pozoruhodné také je, že si Trumpův tým stále nezvolil šéfa sekretariátu, který má na starosti organizaci a plánování veškerých akcí Bílého domu. Většina jeho předchůdců přitom měla tuto důležitou funkci obsazenou ještě před inaugurací.

Na internetu už se mezitím rozjely rozbory Melaniina výrazu, řeči těla nebo záběrů před Bílým domem, kde Donald Trump vystupuje z auta a míří k manželům Obamovým s Melanií v zádech. Lidé na sociálních sítích navíc rozebírají, že se Melania Trumpová na manžela mračí, píše britský The Independent.

Nepřízeň veřejnosti

Melania Trumpová vstoupila do Bílého domu s nejméně příznivým hodnocením mezi posledními americkými prvními dámami vůbec. Jen 37 procent veřejnosti se na ni podle průzkumů dívá pozitivně, stejný počet lidí se ale v průzkumu Gallupova ústavu vyslovil vůči nové první dámě nepříznivě. Pro srovnání, poslední manželky prezidentů Michelle Obamová, Laura Bushová i Hillary Clintonová měly podporu veřejnosti vždy alespoň 55 procent.

„Američané jsou zvyklí vídat rodinu pohromadě,“ řekla pro The Washington Post profesorka komunikace z Rider University Myra Gutinová. Rozhodnutí bývalé modelky a rodačky ze Slovinska žít namísto Bílého domu v New Yorku může její negativní vnímání znásobit, říká Gutinová. Trumpová se nechala slyšet, že svého manžela bude navštěvovat ve Washingtonu o víkendu.

Zaostřeno na první dámu

Tichý první týden prezidentovy manželky může signalizovat, že se jen stěží potýká s tím, jak pojmout zvýšený zájem veřejnosti. Případně může žít dál svůj život a čekat, jaké to bude mít dopady. „První dáma přebírá roli a dělá to po svém,“ říká bývalá tajemnice Bílého domu Ann Stocková. „Prioritou každého prezidenta a první dámy bylo usadit se ve své rodině,“ řekla listu The Washington Post.

„Zdálo se, že si musí zachovat soukromí,“ prohlásil po setkání s Melanií Trumpovou Michael D’Antonio, Trumpův životopisec. „Její manžel ji hravě prosil, aby mi řekla, že je skvělý manžel a ona vyhověla. Nicméně pak co nejrychleji utekla z místnosti,“ vzpomíná D’Antonio. „Myslím, že bude vystupovat jako vlídná první dáma, ale nedivil bych se, kdyby tuto roli omezila na minimum,“ dodal.

Srovnání s Michelle

Role první dámy je ceremoniální. Federální soudy dříve rozhodly, že manželka prezidenta je de facto státní úředník a Kongres pak schválil, aby měla k dispozici personál. Role první dámy má v Americe tradici už 228 let. Ať chce nebo nechce, Melania Trumpová tak bude porovnávána se svými předchůdkyněmi.

I její předchůdkyně Michelle Obamová se jako první dáma zdráhala a bála se o výchovu svých dcer ve světle reflektorů. Ovšem od počátku se zařadila po bok svého manžela jako součást jeho administrativy. Michelle měla od začátku tým, který zajišťoval její agendu, a už ve druhém týdnu po inauguraci objížděla federální úřady, aby ocenila zaměstnance za jejich práci.

Téma si přesto Melania Trumpová našla. Hodlá bojovat proti kyberšikaně, která se má dotýkat zhruba čtvrtiny mladistvých. Odborníci na problematiku se to sice od první dámy ještě nedozvěděli, ale prý se těší na spolupráci, píše The Indipendent. „Je to velká osobnost veřejného života. Může vnést do tohoto tématu další světlo,“ řekl The Washington Post ředitel Výzkumného střediska kyberšikany Justin W. Patchin.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744