Merkelová chce s Putinem mluvit osobně: Musíme probrat Ukrajinu, plyn i Sýrii, tvrdí kancléřka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová chce s Putinem mluvit osobně: Musíme probrat Ukrajinu, plyn i Sýrii, tvrdí kancléřka

Merkelová chce s Putinem mluvit osobně: Musíme probrat Ukrajinu, plyn i Sýrii, tvrdí kancléřka

Německá kancléřka Angela Merkelová se hodlá v dohledné době osobně setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekla to dnes po jednání s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou. Merkelová potvrdila, že dnes s Putinem hovořila telefonicky a tématy rozhovoru byly konflikt v Sýrii a plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Podle kancléřky je třeba stále znova usilovat o dialog s Moskvou.

"Myslím, že se v dohledné době setkáme," řekla šéfka německé vlády. Termín setkání podle ní ještě nebyl dohodnut. "Ale věřím, že počet témat, která máme, od Ukrajiny přes plyn až po velké, velké téma Sýrie, také vyžaduje, abychom se v dohledné době vyměnili názory napřímo," prohlásila Merkelová, která potvrdila, že s Putinem hovořila telefonicky.

Její mluvčí Steffen Seibert uvedl, že kancléřka s šéfem Kremlu hovořila o možnostech pokračování politického procesu, jímž by mělo být ukončení syrského konfliktu. "Německá kancléřka a prezident se shodli na tom, že politický proces musí být v centru úsilí o ukončení letitého krvavého konfliktu," řekl Seibert.

Podle Kremlu Putin Merkelové řekl, že vzdušné údery v Sýrii z minulého týdne byly porušením mezinárodního práva a poškodily mírový proces.

Merkelová dnes zdůraznila, že Rusko jakožto spojenec Sýrie spoluodpovídá za její počínání.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes prohlásil, že Německo by mělo sehrát roli prostředníka v zájmu udržení dialogu s Ruskem o syrské krizi.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.