Merkelová jako další terč? Německo se bojí ruských hackerů | info.cz

Články odjinud

Merkelová jako další terč? Německo se bojí ruských hackerů

Dá se očekávat, že po amerických prezidentských volbách se ruští hackeři pokusí ovlivnit také německé parlamentní volby, píše v komentáři pro New York Times novinář Jochen Bittner. Podobně jako v USA se prý budou snažit napomoci vítězství proruských sil. Ustojí kancléřka Merkelová takové vměšování, nebo skončí v poli poražených?

Do výměny v Bílém domě zbývají necelé tři týdny. Štafetu po Baracku Obamovi převezme Donald Trump, který se nijak netají tím, že po svém nástupu do čela Spojených států nasadí vůči Rusku smířlivý kurz. I proto Rusové reagovali s bohorovným klidem na vyhoštění diplomatů z USA a uvalení nových sankcí, k čemuž krátce před svým odchodem sáhl Barack Obama kvůli podezření z ovlivňování amerických prezidentských voleb ruskými hackery. „Vědí totiž, že Obamu v Bílém domě nahradí jejich obdivovatel,“ čte Bittner situaci.

Na jednu stranu se Rusové mohou radovat, protože v čele Spojených států stane spřízněná osoba, na druhou stranu ale Vladimir Putin přijde o možnost označovat USA jako nepřítele státu. V tomto smyslu se dle Bittnera jeví jako perfektní náhrada německá kancléřka Angela Merkelová, která se zasazovala o potrestání Ruska po anexi Krymu v roce 2014 a která z pohledu ruských nacionalistů přijímáním velkého množství uprchlíků do Německa a tlakem na ostatní země, aby učinily to samé, oslabuje evropskou kulturu.

V očích Rusů jí nijak nepřidává ani snaha o udržení soudržnosti v Evropské unii – „baště liberálních hodnot a politické a ekonomické hrázi proti Rusku“.  

O tom, že se Rusové pokusí ovlivnit německé parlamentní volby, které se uskuteční na podzim letošního roku, svědčí dle Bittnera útok na systém německého parlamentu, z něhož jsou podezříváni stejní hackeři, kteří se vlámali do počítačů Demokratické strany.

Při pohledu na průběh předvolební kampaně v amerických prezidentských volbách Bittner už dopředu tuší, že dění předcházející volbám do německého parlamentu bude nejšpinavější, nejtěžší a nejvíc vyčerpávající v novodobé německé historii. Zároveň ale tato vidina dává Němcům možnost se na ruské pokusy o ovlivnění voleb připravit.

Bittner poukazuje na to, že ruské metody se od dob Studené války nijak zásadně nezměnily, akorát přešly do digitálního prostředí, kde je jejich nejvýraznějším znakem šíření falešných zpráv. Že se to skutečně děje, doložili v září němečtí novináři z Die Zeit a ZDF, kteří pokyn k užívání této techniky objevili v e-mailových komunikacích mezi ideology blízkými administrativě Vladimira Putina a proruskými rebely na Východě Ukrajiny. Narazili tehdy na jakéhosi „průvodce“, který radí v nezbytných případech překrucovat fakta a šířit falešné zprávy.

„Není pochyb, že podobné pokyny dostala armáda hackerů, které poslali útočit na Demokratickou stranu, a jež nyní spřádá plány útoků na Německo,“ píše Bittner, podle něhož však nejvíce na tuto aktivitu doplatí samotné Rusko. „Šířením lží si pěstuje další ztracenou generaci,“ předpovídá novinář.

  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud