Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová je passé, kormidla EU se chopil Macron s Junckerem. A může to být jízda. Glosa Igora Záruby

Merkelová je passé, kormidla EU se chopil Macron s Junckerem. A může to být jízda. Glosa Igora Záruby

Časy, kdy tón v Evropské unii udával dvoutaktní motor Německo - Francie, jsou momentálně pasé. Může za to politická paralýza, do níž se dostala Spolková republika po zářijových volbách do Bundestagu, po krachu jednání o sestavení konzervativní vládní koalice a s ohledem na současné obtížně vyjednávání CDU/CSU se sociální demokracií. EU, tváří v tvář nové situaci, si nicméně našla náhradu: její směřování určuje nový tandem Francie - Evropská komise. Jmenovitě Emmanuel Macron a Jean-Claude Juncker, kteří jim šéfují. Jejich spojenectví, byť dočasné, může ovlivnit chod Společenství nejen v řádu měsíců, nýbrž také po celý rok 2018.

 V duchu švábského úsloví, že není lepší doba na opravu střechy, než když svítí slunce (Juncker si toto rčení oblíbil natolik, že ho opakuje při každé příležitosti, jak si všiml deník Handelsblatt), nazrál čas na evropské reformy. Tedy ne že by nebylo co opravovat či napravovat už dříve, jenže chyběl souběh mezi růstem ekonomiky a obdobím po důležitých volbách (Francie, Británie, Německo), které umožní přijetí důležitých rozhodnutí. Třebaže s aktuální absencí německé velmoci.

Předsevzetí jsou ambiciózní. S vyspravenou střechou bude unie, přesněji řečeno eurozóna, daleko lépe odolávat jak náporu z finančních trhů, tak tlakům způsobeným imigrační krizí. Myslí se rovněž na brexit, protože odchod Spojeného království zpod pevného krovu způsobí EU menší újmu než rozluka pod děravou konstrukcí.

Faktor Německo hraje roli. Bez Berlína se budou myšlenky Paříže a Bruselu uvádět do života obtížněji než s ním. Času však není nazbyt, protože do března chce měnová unie představit plán pro státy s eurem a rozvinout nad ním diskusi. Ta má skončit, včetně témat jako jsou dotažení schématu bankovní unie nebo pokračování záchranného fondu ESM, do června. Stejný termín platí pro završení debaty o rozdělování uprchlíků v unii.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Společné mají tyto body jedno: jde v nich o vzájemnou solidaritu, kterou má odzrcadlit návrh rozpočtu na léta po roce 2020. V něm se budou rozdělovat miliardy podle klíče „více hodným, méně zlobivým.”

A právě v tomto si jsou Macron a Juncker zajedno. EU dělí na ty, kdo jdou „s námi” a kdo „proti nám.” Z Berlína se je snaží umravňovat Angela Merkelová připomínkou, že peníze nejsou všechno. Její hlas je v tuto chvíli slabý. Tón je dán: bude to o penězích. Spadá sem i dořešení finančních závazků, které mají splatit odcházející Britové.

Slunce nad Evropou není tak beze stínů. Případné chmury se proto snaží zažehnat jasno v mysli. Konkrétně v hlavách Emmanuela Macrona a Jean-Claude Junckera.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1