Merkelová má našlápnuto k obhajobě kancléřky. Vyhrála volby v nejlidnatější spolkové zemi | info.cz

Články odjinud

Merkelová má našlápnuto k obhajobě kancléřky. Vyhrála volby v nejlidnatější spolkové zemi

Nedělní zemské volby v Severním Porýní-Vestfálsku vyhráli křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD). Potvrdily to ranní předběžné oficiální výsledky nedělního hlasování. V nejlidnatější spolkové zemi tak čtyři měsíce před parlamentními volbami skončila dominance sociálních demokratů, jimž se také znovu vzdálily naděje na celoněmecké vítězství.

Podle oficiálních údajů získala CDU 33 procent hlasů, zatímco SPD jich dostala 31,2 procenta. Svobodní demokraté (FDP) na třetím místě shromáždili 12,6 procenta hlasů, následovala Alternativa pro Německo (AfD) se 7,4 procenta a Zelení s 6,4 procenta. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského sněmu v Düsseldorfu zůstala Levice.

Předběžné výsledky zhruba odpovídají odhadům povolebních průzkumů německých televizí. CDU si proti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD více než sedm procentních bodů ztratila. Jde o její vůbec nejhorší poválečný výsledek v této spolkové zemi, která je jinak její tradiční baštou.

Novou vládní koalici bude zřejmě sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, jenž v lednu ve straně vzbudil velké naděje, výsledek už v neděli označil za jasnou porážku.

Výsledek nedělních voleb znamená, že sociální demokraté letos prohráli už třetí zemské klání s CDU, aniž by nějaké vyhráli, což nepřidává jejich vyhlídkám na úspěch v podzimních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už přitom za konzervativní unií CDU/CSU zaostávají o deset procentních bodů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud