Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová odpověděla na Trumpovu drsnou kritiku. Evropa se podle ní o sebe musí postarat sama

Merkelová odpověděla na Trumpovu drsnou kritiku. Evropa se podle ní o sebe musí postarat sama

Německá kancléřka Angela Merkelová se vyjádřila k prohlášením budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Myslím, že Evropané mají osud ve svých rukou,“ řekla v pondělí při setkání s novozélandským premiérem v Berlíně. „Budu dál pracovat na tom, aby 27 členských států Evropské unie intenzivně spolupracovalo a zaměřilo se především na budoucnost.“

Merkelová v prohlášení jako příklady uvedla hospodářskou sílu, efektivní rozhodovací struktury, reakce na výzvy 21. století, jakými jsou třeba boj proti terorismu, zajištění vnějších hranic či zajištění vnitřní bezpečnosti a pracovních míst. „To jsou naše problémy,“ řekla.

Přestože Trump Merkelovou velmi ostře kritizoval především kvůli její otevřené migrační politice, kterou označil za katastrofální chybu, kancléřka byla v reakci zdrženlivá, napsal server Fokus.

Budoucí americký prezident vzbudil v některých kruzích rozhořčení, když označil NATO za zastaralé a brexit za „skvělou věc". „Moje stanovisko k transatlantické alianci je známé,“ řekla Merkelová. Kancléřka chce jednat s americkou vládou o další spolupráci, až Trump oficiálně nastoupí do úřadu.

Trumpovy výroky způsobily údiv a vzrušení, jak prohlásil Frank-Walter Steinmeier, německý ministr zahraničí. „Musíme vědět, co to pro americkou politiku znamená,“ řekl. Špičky NATO Trumpovy vyjádření bagatelizovaly. Podle nich příchod nové administrativy do Bílého domu alianci a její aktivity vůči Rusku neohrozí.

Němečtí politici se shodují, že hodlají počkat, co nová americká vláda přinese. Jako příklad uvádí německý ministr průmyslu Sigmar Gabriel cla na automobily, o kterých Trump mluvil. Pokud by totiž recipročně Německo zavedlo cla na dovoz aut, velmi by to poškodilo americký automobilový průmysl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1