Merkelová před schůzkou s Trumpem: Chci mu zdůraznit význam transatlantického spojenectví | info.cz

Články odjinud

Merkelová před schůzkou s Trumpem: Chci mu zdůraznit význam transatlantického spojenectví

Německá kancléřka Angela Merkelová chce na schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem příští týden zdůraznit význam transatlantického spojenectví. Je to podle ní poklad, o který je třeba pečovat. V debatě se ale nechce vyhýbat ani otázkám, které obě země rozdělují. Řekla to dnes v Berlíně na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Merkelová zdůraznila, že cesta do Washingtonu bude jednou z jejích prvních od znovujmenování do funkce šéfky německé vlády. S americkým prezidentem se setká v pátek 27. dubna.

„Z mého pohledu jde především o to dát najevo, že je pro nás transatlantické spojenectví důležité, i když mezi námi existují názorové rozdíly,“ řekla dnes třiašedesátiletá politička.

„Máme dobu, v níž existují rozdíly, a o těch budeme samozřejmě také mluvit,“ podotkla. Znovu se tak dotkla toho, co nyní Berlín a Washington rozděluje. Konkrétně jde třeba o americká cla na ocel a hliník. Evropská unie, jíž je Německo součástí, má prozatím od USA dočasnou výjimku, ta ale skončí 1. května. EU chce proto spor o cla, která Trump prosazuje, co nejrychleji vyřešit.

O tom, jak Trumpovi zdůraznit evropský pohled, chce dnes kancléřka jednat i s Macronem. „Ještě dnes se budeme bavit o tom, jaké společné poselství můžeme (do USA) přivézt,“ poznamenal i Macron, který se má s Trumpem také brzy sejít.

Vedle sporných ekonomických otázek bude předmětem jednání Merkelové s Trumpem zřejmě také politika Západu vůči Rusku, nebo situace na východní Ukrajině a v Sýrii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud