Merkelová si vyslechne konečný ortel, jestli s ní SPD půjde do vlády. Výsledek je nejistý | info.cz

Články odjinud

Merkelová si vyslechne konečný ortel, jestli s ní SPD půjde do vlády. Výsledek je nejistý

V Bonnu na západě Německa začal dnes dopoledne klíčový sjezd sociálních demokratů (SPD), kteří budou rozhodovat o tom, jestli zahájí koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, či nikoliv. Výsledek hlasování je nejistý. Pokud se vysloví proti koaličním rozhovorům, bude Německo čtyři měsíce po parlamentních volbách stát na prahu politické krize.

Významu dnešního hlasování zhruba 600 delegátů si je dobře vědom i předseda SPD Martin Schulz. „Dnes je jeden ze dnů, kdy jde o hodně SPD, naší zemi a Evropě. Mám důvěru v naše delegáty a přeji nám férovou debatu. Ať se prosadí lepší argumenty,“ napsal dnes ráno na twitteru.

Svými slovy narážel na to, že v sociální demokracii existuje řada odpůrců pokračování dosavadní velké koalice, kteří svůj názor dávají hlasitě najevo. Kritici zdůrazňují především dvě věci - z jejich pohledu nedostatečné výsledky předcházejících sondovacích rozhovorů s CDU/CSU a přesvědčení, že velká koalice sociální demokracii dlouhodobě škodí.

Schulz argumentuje tím, že toho SPD v dosavadním vyjednávání prosadila ze svého programu dost na to, aby ve vládě mohla zlepšovat životy prostých lidí. Zastánci účasti ve velké koalici jsou si dobře vědomi také toho, že další reálná varianta většinové vlády v tuto chvíli neexistuje, i toho, že předčasné volby by mohly přinést další oslabení sociální demokracie. Ta už v zářijovém hlasování se 20,5 procenta hlasů dosáhla nejhoršího poválečného výsledku. Nyní se ale její podpora pohybuje v některých průzkumech ještě níže.

Pokud dnešní sjezd rozhodne v souladu s postojem šéfa strany, mohly by koaliční rozhovory začít v nejbližších dnech. Očekává se, že budou trvat dva až tři týdny, po kterých by koaliční smlouvu museli v referendu schválit všichni členové sociální demokracie. Kdyby řekli ano, mohla by vláda, v jejímž čele by už počtvrté stála Merkelová, vzniknout během března.

Pokud by jedno z dvojice zásadních hlasování v rámci SPD řeklo ne, dostala by se německá politika do složité situace. Východiskem z něho by byla nejspíš buď menšinová vláda CDU/CSU, kterou ale Merkelová zatím jasně odmítá, protože ji nepovažuje za stabilní, nebo předčasné volby, v nichž by už konzervativní unii také mohl vést někdo jiný než dlouholetá šéfka vlády, kterou oslabil jak výsledek CDU/CSU ve volbách, tak krach prvního vyjednávání o vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud