Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová si vyslechne konečný ortel, jestli s ní SPD půjde do vlády. Výsledek je nejistý

Merkelová si vyslechne konečný ortel, jestli s ní SPD půjde do vlády. Výsledek je nejistý

V Bonnu na západě Německa začal dnes dopoledne klíčový sjezd sociálních demokratů (SPD), kteří budou rozhodovat o tom, jestli zahájí koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, či nikoliv. Výsledek hlasování je nejistý. Pokud se vysloví proti koaličním rozhovorům, bude Německo čtyři měsíce po parlamentních volbách stát na prahu politické krize.

Významu dnešního hlasování zhruba 600 delegátů si je dobře vědom i předseda SPD Martin Schulz. „Dnes je jeden ze dnů, kdy jde o hodně SPD, naší zemi a Evropě. Mám důvěru v naše delegáty a přeji nám férovou debatu. Ať se prosadí lepší argumenty,“ napsal dnes ráno na twitteru.

Svými slovy narážel na to, že v sociální demokracii existuje řada odpůrců pokračování dosavadní velké koalice, kteří svůj názor dávají hlasitě najevo. Kritici zdůrazňují především dvě věci - z jejich pohledu nedostatečné výsledky předcházejících sondovacích rozhovorů s CDU/CSU a přesvědčení, že velká koalice sociální demokracii dlouhodobě škodí.

Schulz argumentuje tím, že toho SPD v dosavadním vyjednávání prosadila ze svého programu dost na to, aby ve vládě mohla zlepšovat životy prostých lidí. Zastánci účasti ve velké koalici jsou si dobře vědomi také toho, že další reálná varianta většinové vlády v tuto chvíli neexistuje, i toho, že předčasné volby by mohly přinést další oslabení sociální demokracie. Ta už v zářijovém hlasování se 20,5 procenta hlasů dosáhla nejhoršího poválečného výsledku. Nyní se ale její podpora pohybuje v některých průzkumech ještě níže.

Pokud dnešní sjezd rozhodne v souladu s postojem šéfa strany, mohly by koaliční rozhovory začít v nejbližších dnech. Očekává se, že budou trvat dva až tři týdny, po kterých by koaliční smlouvu museli v referendu schválit všichni členové sociální demokracie. Kdyby řekli ano, mohla by vláda, v jejímž čele by už počtvrté stála Merkelová, vzniknout během března.

Pokud by jedno z dvojice zásadních hlasování v rámci SPD řeklo ne, dostala by se německá politika do složité situace. Východiskem z něho by byla nejspíš buď menšinová vláda CDU/CSU, kterou ale Merkelová zatím jasně odmítá, protože ji nepovažuje za stabilní, nebo předčasné volby, v nichž by už konzervativní unii také mohl vést někdo jiný než dlouholetá šéfka vlády, kterou oslabil jak výsledek CDU/CSU ve volbách, tak krach prvního vyjednávání o vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744