Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová ztrácí půdu pod nohama. V průzkumech končí s CDU-CSU druhá za sociálními demokraty

Merkelová ztrácí půdu pod nohama. V průzkumech končí s CDU-CSU druhá za sociálními demokraty

Neděle 19. února 2017 se zapíše do novodobé německé stranické historie. Pokud by byly v tento den volby do Spolkového sněmu, získala by podle dnešního průzkumu agentury Emnid spoluvládní sociální demokracie (SPD) 33 procenta hlasů. Nejde o nijak světoborné číslo, přesto stojí za povšimnutí:  SPD se poprvé od podzimu 2006 dostala, byť zatím jen v této agentuře (podobných průzkumů se dělá několik) před křesťanské demokraty CDU a jejich sesterskou CSU (32 procenta). Angela Merkelová by se tak nestala kancléřkou.

Socialistům to nyní vychází také koaličně. Pokud by v tento den spojili síly s levicí Linke (8 procent) a Zelenými (7 procent), dostali by se na součet 48 procent. To by bylo opět o jeden procentní bod více, než kam by se teoreticky posunula CDU-CSU plus Alternativa pro Německo (AfD) a svobodní (FDP).

Pozorovatelé připisují tento posun „faktoru Schulz". Od doby, kdy ho SPD nominovala do čela své kampaně a udělala z něj přímého rivala kancléřky Angely Merkelové, boduje jak 61letý bývalý předseda Evropského parlamentu, tak jeho strana. Od 24. ledna, kdy šéf partaje Sigmar Gabriel oznámil, že lídrovství Schulzovi přenechá, přidala SPD dle Emnid o 12 procentních bodů.

Na jeho spanilou jízdu doplatila mezitím i protiimigračně laděná AfD, jež je poprvé za dlouhou dobu jednociferná (9 procent).

V minulých volbách do Bundestagu získala unie CDU-CSU 41,5 procenta  a Merkelová si osvojila třetí kancléřský mandát po sobě. Sociální demokraté zaostali s 25,7 procenta, což byl pořád lepší výsledek, než kterého docílil v roce 2009 s SPD nově zvolený prezident Frank-Walter Steinmeier (23 procenta). Letošní klání o křesla do dolní parlamentní komory se očekává v neděli 24. září. A místo původní selanky to vypadá na poměrně zajímavý souboj. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744