Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelové se nedaří sestavit vláda. Většina Němců si přeje návrat ke starým pořádkům

Merkelové se nedaří sestavit vláda. Většina Němců si přeje návrat ke starým pořádkům

Nepodaří-li se úspěšně ukončit vyjednávání o německé vládní trojkoalici mezi CDU/CSU, svobodnými FDP a zelenými, přeje si většina dotázaných Němců návrat ke starým pořádkům. Konkrétně k velké koalici CDU/CSU a sociální demokracie, která vládla od roku 2005 do roku 2009 a od roku 2013. Zjistila to agentura Emnid pro nedělní vydání nejčtenějšího deníku Bild. 

Čtyřicet devět procent oslovených si přeje, aby SPD přehodnotila své povolební prohlášení, že odchází do opozice a do kabinetu s CDU/CSU nakonec šla. Sedmačtyřicet procent tuto variantu, která sice umožňuje s převahou schvalovat důležitá rozhodnutí, ale v praxi představuje hodnotově odlišný svazek vedoucí k politické paralýze, s ohledem na předešlé roky odmítá. Čtyři procenta nevědí.

Pokud jde o tvorbu tzv. jamajské koalice, jejíž námluvy mají skončit dnes, myslí si 47 procent respondentů, že by byly řešením předčasné volby. Polovina tuto cestu odmítá.

Samotná SPD se k možnosti, že by se opět spoluchopila moci, staví záporně. „Stále vycházím z toho, že se vyjednavači trojbarevné koalice hodnou na nejmenším společném jmenovateli. Jestliže se tak nestane, budou nové volby,” prohlásil pro Bild am Sonntag lídr socialistů Martin Schulz.

V aktuálních preferencích, ověřovaných pro stejný list, si CDU/CSU polepšila na 31 procento, zelení na 11. SPD spadla na 21 procento., FDP přišla o jeden procentní bod.

Ve volbách do Spolkového sněmu, které se konaly 24. září, získal blok CDU/CSU 32,9, SPD 20,5, FDP 10,7 a zelení 8,9 procenta hlasů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1