Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mešity jsou v područí extrémistů, měl by je kontrolovat stát, tvrdí starosta Bruselu

Mešity jsou v područí extrémistů, měl by je kontrolovat stát, tvrdí starosta Bruselu

Máme problém s radikálním islámem, potvrdil bruselský starosta Yvan Mayeur. Domnívá se, že místní mešity jsou v rukou salafistů, fundamentálních islamistů v jejichž řadách se radikalizují mladí muslimové, kteří pak můžou páchat útoky po Evropě. Mešity by proto podle něj měl kontrolovat stát. O názoru bruselského starosty informoval server Politico, slova zazněla rok poté, co teroristický útok otřásl městem. 

Starosta se k nebezpečným „líhním teroristů“, které se podle něj skrývají za bruselskými mešitami, vyjádřil u příležitosti výročí útoků na bruselské letiště a metro. „Všichni víme, že bruselské mešity jsou v rukou salafistů. Potřebujeme to změnit, musíme mít nové mešity, které dodržují demokratická pravidla a jsou kontrolované vládou,“ uvádí podle serveru Politico Yvan Mayeur.

Hlava metropole, která je srdcem EU, ale odmítá, že by Brusel byl hlavním městem džihádistů, přestože velká část atentátníků z poslední doby se pohybovala nebo radikalizovala právě v Bruselu.

„Džihádismus v Belgii se rozšířil z Antverp a dále do Vilvoorde, Molenbeeku a severní části Bruselu. Terorismus je ale problém, který zahrnuje Evropu jako celek. Nezapomínejte na to, co se stalo v Paříži, Nice a Berlíně. Kdyby to byl jen bruselský problém, jak se tvrdí, už by byl dávno vyřešený,“ vysvětluje Mayeur.

Lidé by se podle starosty neměli obávat jen mladíků, kteří se radikalizují v místních mešitách, ale rozmáhajícího extremismu obecně. „Žijeme ve světě, kde radikalismus roste. Lidé jako Donald Trump, Marine Le Penová nebo Vladimir Putin jsou také extremisté,“ dodává starosta.

Policie odkryla v uplynulých dnech ve čtvrti Molenbeek 51 organizací, které byly pravděpodobně napojené na extremisty. Podle Mayeura je ve městě ale stále málo policistů, protože kvůli stále zostřeným bezpečnostním podmínkám a posíleným hlídkám je jich, než by bylo potřeba. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744