Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Metoda cukru a biče? Japonsko po smířlivých gestech volá po větším tlaku na KLDR

Metoda cukru a biče? Japonsko po smířlivých gestech volá po větším tlaku na KLDR

Japonský premiér Šinzó Abe dnes obvinil Severní Koreu, že pokračuje v „naprosto nepřijatelných“ provokacích. Japonsko bude spolupracovat s mezinárodním společenstvím, aby zabránilo dalšímu rozvoji severokorejského jaderného a raketového zbrojního programu, řekl podle agentury Reuters Abe.

Předseda japonské vlády se tak vyjádřil poté, co KLDR v posledních dnech překvapila smířlivými gesty vůči Jižní Koreji. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ve svém novoročním projevu vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů a uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu.

Ve středu Kim rozhodl, že znovu zprovozní pohraniční horkou linku, aby představitelé Soulu a Pchjongjangu mohli jednat o severokorejské účasti na zimních olympijských hrách.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

„Nepřeháním, když řeknu, že bezpečnostní situace kolem Japonska je na nejhorší úrovni od druhé světové války,“ konstatoval Abe na tiskové konferenci. „Mám v úmyslu společně s mezinárodním společenstvím zvýšit tlak na Severní Koreu a učinit tak maximum pro vyřešení otázky severokorejských jaderných zbraní, raket a únosů,“ dodal.

Pchjongjang se v roce 2002 přiznal k únosu 13 japonských občanů, kteří měli pomáhat severokorejským agentům s výukou japonštiny a znalostmi japonské kultury. Pět unesených a jejich rodin se později mohlo vrátit do Japonska. Pchjongjang tvrdí, že zbývajících osm japonských občanů je již po smrti.

Japonský premiér dnes rovněž Severní Koreji vzkázal, že když se vzdá svých zbrojních programů, může se stát bohatším státem. „Severní Korea má pracovité občany a bohaté zdroje. Pokud budou Severokorejci uplatňovat správnou politiku, jejich země zbohatne,“ uvedl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1