Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mexické město je bez pitné vody a žízeň hasí Coca-Cola. Místní ve velkém umírají na cukrovku

Mexické město je bez pitné vody a žízeň hasí Coca-Cola. Místní ve velkém umírají na cukrovku

Mexické město San Cristóbal de Las Casas nemá zásoby pitné vody. Tekoucí voda se k místním dostane jednou za dva dny a je plná chlóru. Levnější a dostupnější variantou je proto kola, kterou vyrábí místní fabrika. Lidé ale kvůli každodennímu pití sladké limonády trpí cukrovkou, na kterou zde během tří let zemřelo o třetinu více lidí než dříve. Aktivisté z nedostatku pitné vody obviňují vládu a samotnou továrnu – údajně spotřebovává vodu pro svou potřebu a na obyčejné lidi se už nedostane.

Horské město San Cristóbal de Las Casas, které vyrostlo v jihovýchodní části Mexika ve státě Chiapas, má velký problém. Ač se nachází v místech, kde hodně prší, jeho obyvatelé trpí nedostatkem vody. Maria del Carmen Abadía vypráví, že pitná voda ji z kohoutku teče pouze jednou za dva dny a i tak je v ní obsaženo tolik chlóru, že je téměř nepoživatelná. Některým domácnostem proto nezbývá nic jiného než dokupovat zdroje z obřích cisteren, které stojí na ulici.

Většina obyvatelstva ale svůj problém řeší úplně jinak a volí mnohem levnější variantu. Tou je nákup Coca-Coly, kterou vyrábí nedaleká továrna. „Limonáda tu byla vždycky dostupnější než voda,“ říká k tomu pětatřicetiletá Abadía, která pracuje jako ochranka a stejně jako její rodiče trpí obezitou a cukrovkou.

Tato nemoc je v Mexiku poměrně rozšířená, ale stát Chiapas je na tom z celé země jednoznačně nejhůře. Jak píší The New York Times, obyvatelé San Cristóbalu vypíjí denně více než dva litry koly. Mezi lety 2013 a 2016 proto stoupl počet úmrtí na cukrovku o třicet procent. Více lidí už zemře pouze na srdeční infarkt – podle údajů mexických zdravotníků jde o tři tisíce lidí ročně.

„Když jsem byl dítě a jezdíval jsem sem, tak Chamula byla naprosto odstřižená a neměla přístup k zásobám,“ vzpomíná třiatřicetiletý lékař Vicente Vaqueiro, který pracuje na klinice v nedaleké vesnici San Juan Chamula. „Teď když se porozhlédnete po ulicích, každé dítě v ruce drží plechovku Coca-Coly. Cukrovkou dneska trpí dospělí, ale brzy na to doplatí i děti. Ta nemoc nás zničí,“ varuje.

Může za to továrna, nebo klimatická změna?

Místní obyvatelé si rostoucí riziko uvědomují a mají pro jeho původ jasné vysvětlení: může za to továrna, která sídlí na kraji města, a federální vláda. Ta s provozovateli fabriky, která denně spotřebuje obrovské množství vody, uzavřela výhodnou smlouvu na její odběr. V roce 2017 do prostorů továrny vnikla skupina aktivistů, která požadovala, aby mexická vláda výrobnu zavřela. To se ale nestalo a maskované demonstranty odvedla policie.

„Když vidíte, že instituce nejsou schopny zajistit něco tak základního, jako je voda, a naopak továrnu, která má přístup k nejlepším vodním zdrojům, tak vás to šokuje,“ říká Fermin Reygadas, který pracuje pro společnost poskytující čistou vodu zemědělským usedlostem.

Zástupci Coca-Coly, na jejichž straně stojí řada expertů, tvrdí, že obvinění místních se nezakládají na realitě. Vinu prý nese rychlá urbanizace, špatné plánování a málo vládních investic, které by pomohly městské infrastruktuře. Vědci dodávají, že za nedostatek vody může také klimatická změna, která způsobuje vysýchání podzemních pramenů.

„Už tu neprší tolik jako v minulosti,“ říká biochemik Jesús Carmona, který pracuje pro vládní výzkumný ústav. „Dříve tu pršelo skoro každý den – ve dne i v noci,“ dodává.

Coca-Cola jako životabudič a neodmyslitelná součást indiánské tradice

Jak připomínají NYT, továrnu na Coca-Colu a další bublinkové nápoje vlastní společnost Femsa, která má licenci rozvážet zboží do celého Mexika a také Latinské Ameriky. Femsa je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších obchodních společností v zemi – jeden z jejích bývalých výkonných ředitelů Vicente Fox byl v letech 2000-2006 dokonce mexickým prezidentem. Představuje ale také jednoho z největších zaměstnavatelů v oblasti.

Pro obyčejné Mexičany se všal firma stala v době napjatých vztahů mezi USA a Mexikem symbolem globalizace a také frustrace z chování severoamerického souseda. Důvodem je zejména výstavba zdi na vzájemných hranicích, která má zastavit nelegální migraci do USA, nebo vypovězení dohody o volném obchodu NAFTA.

„Coca-Cola zneužívá svého postavení a manipuluje,“ myslí si aktivista Martin López López, který pomáhá organizovat protesty proti společnosti. „Berou nám vodu, obarvují ji a v televizi pak tvrdí, že je to životabudič. Shrábnou ale jen peníze a pak jdou pryč“.

Pití koly má v Mexiku hlubokou tradici. První láhve s limonádou sem dorazily už před padesáti lety a srostly s místní kulturou. Ve zmiňovaném městě San Juan Chamula se stala neodmyslitelnou součástí rituálů indiánského kmene tzotzilů, kvůli kterému do oblasti jezdí turisti. Indiáni z tohoto kmene věří, že bublinková limonáda má léčivé schopnosti.

Podle mnohých je to ale výsledek zuřivé marketingové kampaně Coca-Coly a Pepsi v šedesátých letech – desítky let v této části země obě společnosti instalovaly billboardy v místních jazycích a využívaly místní symboly. Obě společnosti pochybení popírají.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1