Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mexiko nechalo Prcka na pospas americké spravedlnosti. Na smrt nepůjde, slíbily USA

Mexiko nechalo Prcka na pospas americké spravedlnosti. Na smrt nepůjde, slíbily USA

Podařilo se mu vybudovat kriminální impérium i dvakrát uprchnout z přísně střeženého vězení. Teď byl mexický narkobaron Joaquín Guzmán alias Prcek po dlouhých měsících vydán do Spojených států a definitivně nad ním spadla klec. Oznámilo to mexické ministerstvo zahraničí a potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. V USA čelí sérii obvinění za která padne přísný trest.

Letadlo s narkobaronem, který se deportaci bránil za pomoci všech možných právních kliček, přistálo v New Yorku. Guzmán má být předveden před federální soud v Brooklynu, uvedla agentura AP a dodala, že podle obhájců bylo vydání nelegální a mexická vláda jej podnikla z "čistě politických" důvodů.

Šéf obávaného drogového kartelu Sinaloa Guzmán, přezdívaný Prcek, čelí v USA před soudy v Texasu a Kalifornii obviněním z vraždy, pašování a distribuce kokainu a marihuany, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní.

V Mexiku byl Guzmán už v 90. letech odsouzen ke dvaceti letům za vraždu a obchod s drogami. V mexickém vězení se Guzmán ocitl znovu od loňského ledna, kdy byl po půl roce na útěku dopaden policií v jeho rodném státě Sinaloa.

USA požádaly o Guzmánovo vydání v loni lednu. Mexické soudy vydání schválily, následně tak v květnu učinilo i mexické ministerstvo zahraničí. Ještě předtím se USA musely zaručit, že Guzmán nedostane trest smrti, neboť v Mexiku je zrušen. Guzmánovi advokáti podali proti rozhodnutí o deportaci několik odvolání, ale u nejvyššího soudu neuspěli.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek