Články odjinud

Mexiko vyhostí migranty, kteří se násilím pokusili dostat do USA. Pohraničníci je odháněli slzným plynem

Mexiko vyhostí migranty, kteří se násilím pokusili dostat do USA. Pohraničníci je odháněli slzným plynem

Mexiko deportuje některé středoamerické migranty z 500členné skupiny, která se v neděli pokusila násilně překročit hranici se Spojenými státy. Oznámilo to podle agentury Reuters mexické ministerstvo vnitra. Američtí pohraničníci mezitím ohlásili znovuotevření přechodu mezi mexickou Tijuanou a předměstím kalifornského San Diega, který po nedělním incidentu uzavřeli.

Mexické ministerstvo vnitra v prohlášení dodalo, že mexické bezpečnostní složky mají situaci na hranici pod kontrolou. Přes napětí v místě, kde se podle ministerstva shromáždilo asi 7400 migrantů, ale vláda na hranici nepošle vojáky.

Americká pohraniční a celní stráž v neděli v obou směrech zastavila provoz na přechodu mezi Tijuanou a předměstím San Diega, když se do USA snažila projít skupina středoamerických migrantů. Několik z nich se údajně také pokusilo překonat hraniční plot, na což američtí pohraničníci reagovali použitím slzného plynu.

V Tijuaně v posledních dnech pobývají tisíce běženců, kteří sem v uplynulých týdnech doputovali přes celé Mexiko jako takzvaná karavana migrantů. Mnoho z nich doufá, že budou moci požádat o azyl v USA, ale imigrační úředníci na místním hraničním přechodu San Ysidro zpracovávají denně méně než stovku žádostí.

Starosta Tijuany Juan Manuel Gastélum v pátek v pohraničním městě, které má 1,6 milionu obyvatel, vyhlásil stav humanitární krize. Tijuana má podle něj s přijetím značného počtu migrantů velké problémy.

 

Články odjinud