Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi favority německých voleb to houstne. Razantní Merkelová Schulzovi vzkázala, ať s ní dál počítá

Mezi favority německých voleb to houstne. Razantní Merkelová Schulzovi vzkázala, ať s ní dál počítá

Šéfka německé vlády i Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová se jasně vymezila vůči sociální demokracii a jejímu kandidátovi na kancléře Martinu Schulzovi. Ten z předvolebních průzkumů vychází jako vážný soupeř kancléřky a některá šetření z něj rovnou dělají favorita. V projevu v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kteří pozorovatelé hodnotí jako bojovný, dala Merkelová jasně najevo chuť a připravenost utkat se znovu o post v čele vlády.

Část německých médií dosavadní letošní vystoupení Merkelové, která už německý kabinet vede téměř 12 let, hodnotila jako unavená a nevýrazná. V projevu ve městě Demmin na severovýchodě Německa ale kancléřka byla o poznání razantnější.

„My, přátelé a členové Křesťanskodemokratické unie jsme společně s CSU v posledních letech ukázali, že jsme připraveni nést zodpovědnost, že jsme připraveni utvářet budoucnost naší země,“ řekla Merkelová. „Chceme - a je to pro nás samozřejmé - sloužit naší zemi. A proto budeme bojovat, bojovat, abychom dali letos jasně najevo naše představy a jasně řekli, co je pro nás důležité,“ prohlásila také dvaašedesátiletá politička.

Merkelová byla spolu s konzervativní unií CDU/CSU donedávna považovaná za jasnou favoritku zářijových parlamentních voleb. Po oznámení kandidatury Schulze na kancléře se ale na dvojici sesterských stran v průzkumech dotáhla sociální demokracie (SPD).

Šéfka německé vlády se dnes vůči SPD vymezila především ve dvojím ohledu. Zaprvé sociální demokracii označila za jednu ze stran, které hledí hlavně na to, jak peníze ze státního rozpočtu vydávat, méně už na to, jak jimi rozpočet naplnit. Naproti tomu CDU/CSU podle Merkelové záleží na tom, aby Německo schodky rozpočtu nezatěžovalo další generace. Za druhý zásadní rozdíl Merkelová označila orientaci stran. Sociální demokracie je podle ní zaměřena do minulosti.

„Jsou chyceni stále více v minulosti,“ poznamenala šéfka CDU na adresu sociálních demokratů. „Křesťanští demokraté se starají o budoucnost země, to je náš úkol, ostatní ať se zabývají minulostí,“ řekla také za hlasitého potlesku.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744