Mezi minami a zraněnými, na které všichni zapomněli. Lékař Tomáš Šebek operuje v Jižním Súdánu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi minami a zraněnými, na které všichni zapomněli. Lékař Tomáš Šebek operuje v Jižním Súdánu

Ráno mám velmi těžké zenové cvičení. V noci jsem přijímal pacienta, kterému někdy odpoledne prostřelili levou nohu. Podrobnosti ani důvody neznám. Chtěl jsem ho operovat jako prvního. Už ležel na stole, když jsme zjistili, že nemáme vysterilizovaný set pro zevní fixaci. Takže zpět...

Na vizitě nikdo nic moc nevěděl a vše vyvrcholilo cvičením zaléčených pacientů, které jsem nechal poslat na parkoviště z důvodu odjezdu směrem Mayom. Postáli si takhle na sluníčku asi hodinu, aby se následně vrátili zpět na oddělení, protože odjezd přeplánovali na zítra. Když si do toho čtvrtý den za sebou říkám o test na HIV u jednoho pacienta, jak kdyby to bylo každý den poprvé, začínám si zhluboka mručet.

3 roky starý „dočasný“ střevní vývod

Potom, co s Anithe celkem brilantně naložíme zevní fixatér na nohu, která se v době příjmu tvářila jako mrtvá a navíc gumově zlomená do pravého úhlu vzhledem k holení kosti, plánujeme na pátek plastiku v podobně reverzního surrálního laloku. A následuje šedesátiletý pantáta, co mu v roce 2014 udělali kulkou díru do břicha a my mu vyvedli dočasný střevní vývod. Pantáta neměl doteď čas přijít. A když tak učinil, měl jen ambulantní karty. Tak zašlé a roztrhané, že jsme jen stěží s Anithe rozluštili, že ta stomie je takzvaná „loop sigmoideostomy“. Čili vytvořená na vrcholu esovité kličky tlustého střeva. Měla by mít dvě díry.

Takže, když leží nastole a díra je jen jedna? To znamená, že vývod je konečný. A můžeme se jenom modlit, abychom hluboko v pánvi našli zbytek rekta konečníku. Děkujeme předchozímu chirurgovi za důsledný záznam! Nemáme, jak si ověřit, kolik tam toho konečníku zbývá. A nemáme na to ani žádnou vyšetřovací metodu. Takže ve střední čáře v původní rovině do břicha. Po chvíli pátrání a provlečení celého trávicího traktu přes můstek tenkého střeva na správnou stranu zjistíme, že esovitá klička opravdu ústí v konečný vývod. Divíme, že se to dosud nezauzlilo. V malé pánvi není vůbec nic.

Anithe, co budeme dělat? První myšlenka je, že to zavřeme a prostě ho pošleme někam dál, kde se pokusí napojit konečník přes stapler – speciální šicí instrument. Ten tady nemáme.

Ne. Už jsme ho otevřeli. Máme čas, netlačí nás žádný urgentní případ. A taky je to trochu o chirurgově hrdosti. A úplně nakonec, ale vůbec ne v poslední řadě, jsme možná jedinou možností pro pacienta. Kdoví, jestli by se o něj někdo postaral. Vrhám se tedy do malé pánve a postupně hluboko dole a retroperitoneálně (uložené vzadu za břišní dutinou) nacházím schovaný pahýl konečníku. Když ho po chvilce napětí uvolním, má nakonec hraniční délku. Předávám otěže Anithe, která odpojuje vývod od kůže a začně ty dva konce uměle rozděleného střeva zase našívat k sobě. Jsem rád, že to dělá ona. Jedna stojací lampa chabým žlutým světlem osvětluje moje záda. Druhá, s ostrými bílými ledkami svítí přímo do našich ksichtů. Takže v břichách je obvykle tma. Anithe má přeci jen o deset let mladší oči. Ušila to skvěle! Vyplachujeme a drénujeme. Give me five! 

Můžeš mě ostříhat?

Jasně! O kolik to chceš zkrátit? Dohola. Cože? Dobře, zkusím to nejdřív s nástavcem zkrátit. A ty mi pak řekneš, jestli to takhle náhodou nestačí. První strojek nefunguje. Ale koupil jsem si dva, za cenu jednoho a celkově za babku. Doporučil mi ho můj holič. Levný, ale americký originál. Ten druhý nemá nástavce. Takže trojka. Za 10 minut mám holou hlavu. Stříhala mě Anithe. Měla u toho kecy, že takhle budu méně atraktivní. Pokud vážím mezi atraktivitou a faktem, že se budu méně potit na hlavě, volím jednoznačně druhé. Naposledy jsem byl dohola v osmnácti. Doma jsem musel sedět u večeře s čepicí. Myslím, že kdybych večeřel s rodiči dneska, zase by mně nutili tu čepici...

Nášlapné miny

Na mnoha místech Jižního Súdánu se nachází nevybuchlá munice: bomby, miny, granáty, rakety a další náboje. Často jsou skryté v zemi a lidé jsou proti nim bezmocní. Nášlapné miny prý většinou pochází z první súdánské občanské války někdy z osmdesátých let minulého století. Už několik let se tu pohybují skupiny britských a holandských pyrotechniků, kteří je odminovávají. Kromě toho, že v době sucha můžou být na některých místech docela dobře viditelné, ještě k tomu se nepohybují.

Nepohybují?! V období dešťů v blátě plavou, jako na vodě. A tak se může původně odminovaná silnice znovu zaminovat. V Agoku je údajně stoprocentně bezpečná jen hlavní třída. Lidmi vyšlapané cestičky budou tak na devadesátdevět procent a pouze v období sucha. K hadům a psům, ze kterých tady jde strach, přidávám miny...

Další zážitky lékaře Tomáše Šebka v jihosúdánském Agoku čtěte brzy na INFO.CZ.

Tomáš Šebek
Vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Jako chirurg pracoval v Nemocnici Hořovice, irském Dublinu a v současnosti v Nemocnici Na Františku v Praze. S Lékaři bez hranic vyjíždí na mise už sedm let. Dvakrát s nimi pomáhal pacientům na Haiti, dvakrát v Afghánistánu, teď je v Jižním Súdánu.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.