Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi ruskými žoldnéři jsou prý i Ukrajinci. „Útočné jádro“ Vagnerovy skupiny posílají na nejhorší místa

Mezi ruskými žoldnéři jsou prý i Ukrajinci. „Útočné jádro“ Vagnerovy skupiny posílají na nejhorší místa

Podle listu Ukrajinska pravda jsou mezi žoldnéři ruské Vagnerovy soukromé vojenské společnosti v Sýrii i téměř čtyři desítky Ukrajinců. A nejde jen o separatisty z Donbasu na východě Ukrajiny. List se odvolává na poznatky ukrajinské tajné služby SBU, které se prý podařilo získat údaje o dvou tisícovkách žoldnéřů Vagnerovy společnosti, která válčila i v Donbasu.

"SBU má informace, že při vytváření Vagnerova kontingentu pro Sýrii vytvořili samostatnou jednotku lidé pocházející z Ukrajiny," řekl Rádiu Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Ihor Huskov, šéf kanceláře ředitele SBU. Jednotka Karpaty prý byla původně cvičena jako záškodnická skupina, která měla působit v týlu ukrajinské armády, nakonec ale byla poslána do Sýrie.

Mychajlo Polynkov, kteří dříve válčil v řadách separatistů, tvrdí, že Ukrajinci představují "útočné jádro" žoldnéřů a že tyto lidi s bojovými zkušenostmi z Donbasu posílají na syrském bojišti na nejhorší místa.

Podle SBU v Sýrii přišli o život nejméně tři ukrajinští žoldnéři v ruských službách: Eduard Prichoďko (48), Oleksandr Konašenkov (27) a Oleksandr Kyjaško (23) byli zabiti ještě v roce 2016. Kolují ale pověsti, že jen při osvobozování Palmýry z rukou Islámského státu bylo zabito 11 Ukrajinců.

Motivem ke vstupu Ukrajinců do ruských služeb mohou být jejich problémy se zákonem ve vlasti, ale i výdělky: vojín si ve Vagnerově společnosti přijde měsíčně na 240.000 rublů (asi 88.000 Kč), i když Ukrajincům prý dávají jen 100.000 až 150.000 (asi 37.000 až 55.000 Kč). Možná také proto, že je údajně verbují ve věznicích.

Deník Ukrajinska pravda se nezmínil, zda nějací ukrajinští žoldnéři přišli o život po boku svých ruských spolubojovníků při americkém náletu 7. února na uskupení provládních vojsk v Sýrii, útočící na americké spojence. Po tomto náletu byla i Moskva nucena oficiálně připustil, že v Sýrii jsou také Rusové, kteří nejsou nasazeni v rámci pravidelné ruské armády.

Rusko se angažuje na syrském bojišti od září 2015, hlavně nasazením letectva na podporu sil prezidenta Bašára Asada. O účasti ruských žoldnéřů v pozemních operacích až dosud informovala jen média.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1