Články odjinud

Mezi ruskými žoldnéři jsou prý i Ukrajinci. „Útočné jádro“ Vagnerovy skupiny posílají na nejhorší místa

Mezi ruskými žoldnéři jsou prý i Ukrajinci. „Útočné jádro“ Vagnerovy skupiny posílají na nejhorší místa

Podle listu Ukrajinska pravda jsou mezi žoldnéři ruské Vagnerovy soukromé vojenské společnosti v Sýrii i téměř čtyři desítky Ukrajinců. A nejde jen o separatisty z Donbasu na východě Ukrajiny. List se odvolává na poznatky ukrajinské tajné služby SBU, které se prý podařilo získat údaje o dvou tisícovkách žoldnéřů Vagnerovy společnosti, která válčila i v Donbasu.

"SBU má informace, že při vytváření Vagnerova kontingentu pro Sýrii vytvořili samostatnou jednotku lidé pocházející z Ukrajiny," řekl Rádiu Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Ihor Huskov, šéf kanceláře ředitele SBU. Jednotka Karpaty prý byla původně cvičena jako záškodnická skupina, která měla působit v týlu ukrajinské armády, nakonec ale byla poslána do Sýrie.

Mychajlo Polynkov, kteří dříve válčil v řadách separatistů, tvrdí, že Ukrajinci představují "útočné jádro" žoldnéřů a že tyto lidi s bojovými zkušenostmi z Donbasu posílají na syrském bojišti na nejhorší místa.

Podle SBU v Sýrii přišli o život nejméně tři ukrajinští žoldnéři v ruských službách: Eduard Prichoďko (48), Oleksandr Konašenkov (27) a Oleksandr Kyjaško (23) byli zabiti ještě v roce 2016. Kolují ale pověsti, že jen při osvobozování Palmýry z rukou Islámského státu bylo zabito 11 Ukrajinců.

Motivem ke vstupu Ukrajinců do ruských služeb mohou být jejich problémy se zákonem ve vlasti, ale i výdělky: vojín si ve Vagnerově společnosti přijde měsíčně na 240.000 rublů (asi 88.000 Kč), i když Ukrajincům prý dávají jen 100.000 až 150.000 (asi 37.000 až 55.000 Kč). Možná také proto, že je údajně verbují ve věznicích.

Deník Ukrajinska pravda se nezmínil, zda nějací ukrajinští žoldnéři přišli o život po boku svých ruských spolubojovníků při americkém náletu 7. února na uskupení provládních vojsk v Sýrii, útočící na americké spojence. Po tomto náletu byla i Moskva nucena oficiálně připustil, že v Sýrii jsou také Rusové, kteří nejsou nasazeni v rámci pravidelné ruské armády.

Rusko se angažuje na syrském bojišti od září 2015, hlavně nasazením letectva na podporu sil prezidenta Bašára Asada. O účasti ruských žoldnéřů v pozemních operacích až dosud informovala jen média.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud