Mezi Varšavou a Kyjevem opět stoupá napětí. Polský ministr pohrozil Ukrajincům zákazem vstupu do země | info.cz

Články odjinud

Mezi Varšavou a Kyjevem opět stoupá napětí. Polský ministr pohrozil Ukrajincům zákazem vstupu do země

Polsko bude bránit ve vstupu do země Ukrajincům, kteří zastávají „krajně protipolská stanoviska“, uvedl dnes polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v televizi. Za nynější situace, kdy mezi Varšavou a Kyjevem opět stoupá napětí kvůli vzájemným historickým křivdám, váhá, zda má doporučit polskému prezidentovi návštěvu na Ukrajině. Ta se má uskutečnit příští měsíc.

„Uvědomujeme si, jak důležitá je pro nás Ukrajina geopoliticky, ale Ukrajinci, kteří vědí o významu svého státu pro naši bezpečnost, si myslí, že v takovém případě mají do pozadí ustoupit otázky, zejména historické, na které máme odlišný názor,“ vysvětlil šéf polské diplomacie „odlišné koncepce usmíření“ v obou státech.

„Momentálně spouštíme mechanismy, které nedovolí vjet do Polska lidem, kteří zastávají krajně protipolská stanoviska,“ upozornil Waszczykowski. Východním sousedům vzkázal, že se do Polska nepodívají nejen nacionalisté „ostentativně nosící uniformy (nacistické divize) SS Galizien“, ale i ukrajinští představitelé, kteří brání exhumacím Poláků, zmasakrovaných za druhé světové války ukrajinskými nacionalisty, anebo opravě polských kostelů na západě Ukrajiny.

„Banderovcům vstup zakázán,“ vyložil si ministrova slova server Fronda.pl v narážce na vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu, který je doma uctíván jako hrdina, ale ukrajinští sousedé jej označují za přisluhovače nacistického Německa za druhé světové války.

Polští poslanci letos v létě označili vyvraždění zhruba 100 000 Poláků ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války na západoukrajinské Volyni za genocidu. Kyjev nad tím vyjádřil politování. V předchozích letech Poláci používali výraz „etnické čistky“. Poláci tehdy také zabili řadu Ukrajinců. Odhady se pohybují od několika tisíc až po 20 000 ukrajinských obětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud