Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi Varšavou a Kyjevem opět stoupá napětí. Polský ministr pohrozil Ukrajincům zákazem vstupu do země

Mezi Varšavou a Kyjevem opět stoupá napětí. Polský ministr pohrozil Ukrajincům zákazem vstupu do země

Polsko bude bránit ve vstupu do země Ukrajincům, kteří zastávají „krajně protipolská stanoviska“, uvedl dnes polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v televizi. Za nynější situace, kdy mezi Varšavou a Kyjevem opět stoupá napětí kvůli vzájemným historickým křivdám, váhá, zda má doporučit polskému prezidentovi návštěvu na Ukrajině. Ta se má uskutečnit příští měsíc.

„Uvědomujeme si, jak důležitá je pro nás Ukrajina geopoliticky, ale Ukrajinci, kteří vědí o významu svého státu pro naši bezpečnost, si myslí, že v takovém případě mají do pozadí ustoupit otázky, zejména historické, na které máme odlišný názor,“ vysvětlil šéf polské diplomacie „odlišné koncepce usmíření“ v obou státech.

„Momentálně spouštíme mechanismy, které nedovolí vjet do Polska lidem, kteří zastávají krajně protipolská stanoviska,“ upozornil Waszczykowski. Východním sousedům vzkázal, že se do Polska nepodívají nejen nacionalisté „ostentativně nosící uniformy (nacistické divize) SS Galizien“, ale i ukrajinští představitelé, kteří brání exhumacím Poláků, zmasakrovaných za druhé světové války ukrajinskými nacionalisty, anebo opravě polských kostelů na západě Ukrajiny.

„Banderovcům vstup zakázán,“ vyložil si ministrova slova server Fronda.pl v narážce na vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu, který je doma uctíván jako hrdina, ale ukrajinští sousedé jej označují za přisluhovače nacistického Německa za druhé světové války.

Polští poslanci letos v létě označili vyvraždění zhruba 100 000 Poláků ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války na západoukrajinské Volyni za genocidu. Kyjev nad tím vyjádřil politování. V předchozích letech Poláci používali výraz „etnické čistky“. Poláci tehdy také zabili řadu Ukrajinců. Odhady se pohybují od několika tisíc až po 20 000 ukrajinských obětí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744