Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Migrace štěpí Německo. Východ je nespokojenější než Západ, AfD řádí na sociálních sítích

Migrace štěpí Německo. Východ je nespokojenější než Západ, AfD řádí na sociálních sítích

Násilnosti a protesty v německém Chemnitzu štěpí tamní společnost. Z výzkumu, který si objednala veřejnoprávní televize ARD vyplývá, že v postoji k migraci je výrazný rozdíl mezi obyvateli bývalého Západního a Východního Německa. Němci jsou navíc svědky nebývale silné kampaně politických stran na sociálních sítích. Činí se hlavně krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD).

Výzkum společnosti Infratest dimap pro ARD zjistil, že na území bývalých východních spolkových zemí panuje daleko větší nespokojenost s vládní migrační politikou než v někdejším Západním Německu. S tím, že je migrace brána vážně, souhlasilo na „Západě“ 53 procent obyvatel, na „Východě“ jen 33. Opak si myslí 66 procent lidí z bývalého Východního Německa a 46 ze Západního.

Data dále ukazují, že na východě panuje daleko menší důvěra v instituce. Například médiím tam věří jen 29 procent obyvatel, zatímco západní země vykazují 52procentní důvěru.

Šetření probíhalo už po událostech v Chemnitzu, kde koncem srpna vypukly protesty kvůli vraždě německého občana. Z ní jsou podezřelí dva přistěhovalci ze Sýrie. Kauzy se chopila krajně pravicová strana AfD, která pořádala protimigrační demonstrace a pochody městem. Mluvčí vlády Steffen Seibert a později také kancléřka Angela Merkelová mluví dokonce o útocích na migranty. Podle šéfa německé kontrarozvědky však o takových akcích neexistují důkazy.

720p 360p
Proč: Rasistická Itálie?

Nejen Chemnitz. AfD rozpoutala ofenzivu na internetu

Německá vláda se ohledně Chemnitzu ocitla v kleštích. Levicově smýšlející Němci ji kritizovali za laxní postup vůči akcím pravicových extremistů, ti zase prohlašovali, že se Berlín nedostatečně vypořádává s problémem migrace. Rozštěpení společnosti navíc prohloubily sociální sítě, především Twitter, kde se rozjely protichůdné kampaně snažící se ovlivnit německé voliče.

„Pokud se podíváme na hashtag Chemnitz, vidíme demokratické síly, které stojí proti AfD,“ vysvětluje pro Deutsche Welle mediální odborník Mathias König z Landau University. Ten ukazuje, jak online kampaně štěpí německé veřejné mínění a hrají ve prospěch těch, kteří jsou nespokojení. Druhá strana totiž nemá potřebu se vyjadřovat na sociálních sítích. Zatímco v Chemnitzu byli nespokojenci nalevo i napravo, jindy je tomu jinak.

König to ilustruje na dalším případu, který se dotýká migrace. Zatímco veřejnost se soustředila na Chemnitz, soud ve městě Kandau vynesl verdikt v případu prosincového ubodání 15leté německé dívky. Vraha, Afghánce, jemuž úřady zamítly žádost o azyl, odsoudil na 8 let a 6 měsíců do vězení.

Rychlé odsouzení vraha by na první pohled mohlo vést k posílení důvěry v německou justici a demokratický systém. Místo toho ale vyhnalo do ulic demonstranty. Událost totiž na Twitteru akcentovali nikoli lidé spokojení s verdiktem, nýbrž odpůrci migrace a politici AfD. Zatímco Chemnitzu se věnovali odpůrci i příznivci krajní pravice, tady například sociální demokraté (SPD) naprosto vyklidili pole radikálům.

Nic jsme nevypustili, Němci už se soustředili na Chemnitz, brání se SPD

Podle politického konzultanta se zaměřením na sociální média Martina Fuchse byl Kandel na rozdíl od Chemnitzu požehnáním pro německou krajní pravici. Reakci SPD považuje za chybu. „Pokud vidím, že AfD hodně tweetuje o Kandelu, také bych použil tento hashtag, abych zviditelnil svoji pozici a ukázal tiché menšině, že existuje jiný hlas,“ cituje jen Deutsche Welle.

SPD se brání, že pozornost veřejnosti v době vynesení verdiktu už byla upřená na Chemnitz a strana akcentovala Kandel dříve. To je podle generálního tajemníka SPD v Porýní-Falcu – tedy zemi, kam Kandel spadá – Daniela Sticha, důvod, proč se i tamní politici raději věnovali událostem v saském městě, nikoliv ve svém regionu.

Jak ukazuje ale právě Chemnitz, aktivita a virtuální souboje jsou cestou, jak úspěchu extremistů čelit. Zatímco v Kandelu dostali volný prostor, v Chemnitzu se dá mluvit o jejich porážce. Daleko více lidí než na demonstrace AfD totiž přišlo na koncert proti rasismu. Zúčastnilo se ho asi 65 tisíc lidí.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1