Migrace v EU: Počet žádostí o azyl klesl v Rakousku i v Německu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Migrace v EU: Počet žádostí o azyl klesl v Rakousku i v Německu

Migrace v EU: Počet žádostí o azyl klesl v Rakousku i v Německu

Počet žádostí o azyl klesl v prvních čtyřech měsících letošního roku oproti stejnému období loni v Německu i v Rakousku. V Německu o mezinárodní ochranu požádalo v meziročním srovnání o deset a v Rakousku dokonce o čtyřicet procent méně lidí.

Od ledna do dubna letošního roku požádalo v Německu o azyl téměř 55.000 lidí, tedy o deset procent méně než ve stejném období loňského roku. Nejvíce migrantů do země nadále přichází ze Sýrie. V první pětici nejčastějších žadatelů o azyl jsou také Íránci, Iráčané, Nigerijci a Afghánci.

V dubnu německé úřady rozhodly o více než 20.000 žádostech. Uprchlický status přitom přiznaly jen 16 procentům žadatelů. Dalších 12 procent dostalo takzvanou subsidiární, tedy časově omezenou ochranu.

Méně žadatelů o azyl ve srovnání s loňskem zaznamenaly v první třetině letošního roku také v Rakousku. Pokles je v alpské republice přitom ještě výraznější než v Německu. Žádost o azyl do dubna podalo kolem 5000 lidí, a jejich počet by tak podle odhadů mohl být letos nejnižší od roku 2011. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 podalo žádost o azyl v Rakousku 88.300 lidí.

Také v Rakousku jsou nadále nejčastějšími žadateli o azyl Syřané, následovaní Afghánci. Více než padesátiprocentní nárůst počtu žádostí rakouské úřady zaznamenaly u Gruzínců, kteří mohou od loňského roku do EU cestovat bez víz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.