Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Migrace v EU: Počet žádostí o azyl klesl v Rakousku i v Německu

Migrace v EU: Počet žádostí o azyl klesl v Rakousku i v Německu

Počet žádostí o azyl klesl v prvních čtyřech měsících letošního roku oproti stejnému období loni v Německu i v Rakousku. V Německu o mezinárodní ochranu požádalo v meziročním srovnání o deset a v Rakousku dokonce o čtyřicet procent méně lidí.

Od ledna do dubna letošního roku požádalo v Německu o azyl téměř 55.000 lidí, tedy o deset procent méně než ve stejném období loňského roku. Nejvíce migrantů do země nadále přichází ze Sýrie. V první pětici nejčastějších žadatelů o azyl jsou také Íránci, Iráčané, Nigerijci a Afghánci.

V dubnu německé úřady rozhodly o více než 20.000 žádostech. Uprchlický status přitom přiznaly jen 16 procentům žadatelů. Dalších 12 procent dostalo takzvanou subsidiární, tedy časově omezenou ochranu.

Méně žadatelů o azyl ve srovnání s loňskem zaznamenaly v první třetině letošního roku také v Rakousku. Pokles je v alpské republice přitom ještě výraznější než v Německu. Žádost o azyl do dubna podalo kolem 5000 lidí, a jejich počet by tak podle odhadů mohl být letos nejnižší od roku 2011. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 podalo žádost o azyl v Rakousku 88.300 lidí.

Také v Rakousku jsou nadále nejčastějšími žadateli o azyl Syřané, následovaní Afghánci. Více než padesátiprocentní nárůst počtu žádostí rakouské úřady zaznamenaly u Gruzínců, kteří mohou od loňského roku do EU cestovat bez víz.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1