Migrační dusno v USA: Rodiče přistěhovalci drží hladovku, děti odmítají chodit do školy | info.cz

Články odjinud

Migrační dusno v USA: Rodiče přistěhovalci drží hladovku, děti odmítají chodit do školy

Rodiny přistěhovalců, zadržených při ilegálním přechodu hranic s USA, stále silněji protestují proti postupu amerických přistěhovaleckých úřadů. Podle agentury Reuters někteří imigranti zahájili hladovku a pořádají protesty vsedě, děti odmítají chodit do škol. Internovaní přistěhovalci žádají informaci, jaký bude jejich další osud.

Americký prezident Donald Trump v květnu výrazně zpřísnil postup proti nelegální migraci, když nařídil pohraniční službě odebírat přistěhovalcům při přechodu hranic jejich děti. Od zadržených rodičů bylo odděleno kolem 2500 dětí, což vyvolalo vlnu veřejné kritiky. Trump nakonec opatření odvolal.

Úřady ale zatím vrátily rodinám jen část dětí, podle posledních údajů 600 dětí na návrat ke svým rodičům stále jen čeká. Stěžují si i rodiny, které už jsou pohromadě. Hladovku údajně vyhlásili přistěhovalci v internačním zařízení v Texasu, kteří si stěžují na nedostatek informací o svém dalším osudu. Nemají prý možnost požádat o azyl. Sjednocení rodin údajně úřady podmiňují deportací migrantů zpět přes hranice do domovských států.

Pohraniční služba USA informaci o hladovce popřela, migranti v Texasu se prý jen krátce shromáždili, "poděkovali za informaci a rozešli se".

Podle agentury AP má 410 ze 600 internovaných dětí rodiče v cizině, většinou v Guatemale, Hondurasu nebo Salvadoru. Spojit je s rodiči na území USA není možné. Americké ministerstvo zahraničí se podle AP snaží rodiče najít, proces je ale obtížný vzhledem k tomu, že mnozí rodiče se ve svých zemích skrývají před spravedlností nebo nemají stálou adresu. Jiní si přejí, aby jejich potomci zůstali v USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud