Migrační dusno v USA: Rodiče přistěhovalci drží hladovku, děti odmítají chodit do školy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Migrační dusno v USA: Rodiče přistěhovalci drží hladovku, děti odmítají chodit do školy

Migrační dusno v USA: Rodiče přistěhovalci drží hladovku, děti odmítají chodit do školy

Rodiny přistěhovalců, zadržených při ilegálním přechodu hranic s USA, stále silněji protestují proti postupu amerických přistěhovaleckých úřadů. Podle agentury Reuters někteří imigranti zahájili hladovku a pořádají protesty vsedě, děti odmítají chodit do škol. Internovaní přistěhovalci žádají informaci, jaký bude jejich další osud.

Americký prezident Donald Trump v květnu výrazně zpřísnil postup proti nelegální migraci, když nařídil pohraniční službě odebírat přistěhovalcům při přechodu hranic jejich děti. Od zadržených rodičů bylo odděleno kolem 2500 dětí, což vyvolalo vlnu veřejné kritiky. Trump nakonec opatření odvolal.

Úřady ale zatím vrátily rodinám jen část dětí, podle posledních údajů 600 dětí na návrat ke svým rodičům stále jen čeká. Stěžují si i rodiny, které už jsou pohromadě. Hladovku údajně vyhlásili přistěhovalci v internačním zařízení v Texasu, kteří si stěžují na nedostatek informací o svém dalším osudu. Nemají prý možnost požádat o azyl. Sjednocení rodin údajně úřady podmiňují deportací migrantů zpět přes hranice do domovských států.

Pohraniční služba USA informaci o hladovce popřela, migranti v Texasu se prý jen krátce shromáždili, "poděkovali za informaci a rozešli se".

Podle agentury AP má 410 ze 600 internovaných dětí rodiče v cizině, většinou v Guatemale, Hondurasu nebo Salvadoru. Spojit je s rodiči na území USA není možné. Americké ministerstvo zahraničí se podle AP snaží rodiče najít, proces je ale obtížný vzhledem k tomu, že mnozí rodiče se ve svých zemích skrývají před spravedlností nebo nemají stálou adresu. Jiní si přejí, aby jejich potomci zůstali v USA.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.