Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu | info.cz

Články odjinud

Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu

Nejnebezpečnější člověk na internetu byl o víkendu v Praze. Amir Taaki ale není pouze britsko-iránským hackerem. Původně byl známý zejména komunitě kolem kryptoměn. Vlády si jeho jméno spojovaly s nástupcem nelegálního tržiště Silk Road. Po svých zkušenostech z bojů po boku Kurdů proti Islámskému státu se ale zaměřil i na politiku. Západ podle něj prohrává boj o moc s Ruskem, protože mu v současnosti chybí jasná vize.

Blesk.cz: Co vás přimělo odjet do Sýrie a připojit se ke Kurdům, kteří na severu země bojují proti Islámskému státu?

Četl jsem si o Kurdské straně pracujících na internetu a zaujalo mne, že vyznávají anarchistickou filozofii. Zároveň jsem zjistil, že tam existuje region Rajava, kde žije pět milionů lidí, a který je celý řízený v souladu s anarchistickou filozofií. To mě zaujalo.

Poslední kapkou pro mě bylo, když ISIS zaútočil na město Kobani. To mě přesvědčilo, že musím odjet a podpořit rajavské hnutí. Zároveň mě na té situaci něco zvláštně přitahovalo, tak jsem tam jel.

Blesk.cz: Několik měsíců jste strávil s Kurdy na frontové linii, pomáhal jste tam ale i jinak, co všechno jste tedy v Rajavě udělal?

Pomohl jsem jim vybrat 120 tisíc eur. Ty jsme použili na stavbu továrny na hnojiva. Zároveň jsem pomáhal tamním médiím. V tom regionu je potřeba udělat spoustu věcí, takže jsem vždy pomáhal tam, kde jsem byl nejvíc potřeba.

Syřané utíkají do Evropy, protože doma nemají budoucnost

Blesk.cz: Na vlastní oči jste viděl podmínky v Sýrii, co si tak myslíte o současné uprchlické krizi v Evropě?

Kurdové se v Rajavě snaží vybudovat fungující společnost, která by byla založená na anarchistických myšlenkách. Mnoho lidí se tam snaží bránit tyto změny i za cenu svého života a nejsou to jenom Syřané, ale i Arabové, Evropané, lidé z celého světa.

I přes tyto oběti ale stále mnoho lidí utíká do Evropy, neutíkají ale před válkou. Ve městech tam nezuří boje, život mimo frontovou linii tam vypadá celkem obyčejně. Ale kurdská území jsou v současnosti značně omezená ve svém rozvoji. Mladí a schopní lidé odcházejí do Evropy s myšlenkou, že se zde uplatní.

Přijdou podle Taakiho migranti do Česka? A jak se dívá na kauzu Edwarda Snowdena? Pokračování na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud