Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu

Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu

Nejnebezpečnější člověk na internetu byl o víkendu v Praze. Amir Taaki ale není pouze britsko-iránským hackerem. Původně byl známý zejména komunitě kolem kryptoměn. Vlády si jeho jméno spojovaly s nástupcem nelegálního tržiště Silk Road. Po svých zkušenostech z bojů po boku Kurdů proti Islámskému státu se ale zaměřil i na politiku. Západ podle něj prohrává boj o moc s Ruskem, protože mu v současnosti chybí jasná vize.

Blesk.cz: Co vás přimělo odjet do Sýrie a připojit se ke Kurdům, kteří na severu země bojují proti Islámskému státu?

Četl jsem si o Kurdské straně pracujících na internetu a zaujalo mne, že vyznávají anarchistickou filozofii. Zároveň jsem zjistil, že tam existuje region Rajava, kde žije pět milionů lidí, a který je celý řízený v souladu s anarchistickou filozofií. To mě zaujalo.

Poslední kapkou pro mě bylo, když ISIS zaútočil na město Kobani. To mě přesvědčilo, že musím odjet a podpořit rajavské hnutí. Zároveň mě na té situaci něco zvláštně přitahovalo, tak jsem tam jel.

Blesk.cz: Několik měsíců jste strávil s Kurdy na frontové linii, pomáhal jste tam ale i jinak, co všechno jste tedy v Rajavě udělal?

Pomohl jsem jim vybrat 120 tisíc eur. Ty jsme použili na stavbu továrny na hnojiva. Zároveň jsem pomáhal tamním médiím. V tom regionu je potřeba udělat spoustu věcí, takže jsem vždy pomáhal tam, kde jsem byl nejvíc potřeba.

Syřané utíkají do Evropy, protože doma nemají budoucnost

Blesk.cz: Na vlastní oči jste viděl podmínky v Sýrii, co si tak myslíte o současné uprchlické krizi v Evropě?

Kurdové se v Rajavě snaží vybudovat fungující společnost, která by byla založená na anarchistických myšlenkách. Mnoho lidí se tam snaží bránit tyto změny i za cenu svého života a nejsou to jenom Syřané, ale i Arabové, Evropané, lidé z celého světa.

I přes tyto oběti ale stále mnoho lidí utíká do Evropy, neutíkají ale před válkou. Ve městech tam nezuří boje, život mimo frontovou linii tam vypadá celkem obyčejně. Ale kurdská území jsou v současnosti značně omezená ve svém rozvoji. Mladí a schopní lidé odcházejí do Evropy s myšlenkou, že se zde uplatní.

Přijdou podle Taakiho migranti do Česka? A jak se dívá na kauzu Edwarda Snowdena? Pokračování na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1