Milionová odměna za vraždu Kuciaka pachatelům nestačila. Soud odtajnil, jak domlouvali jeho smrt | info.cz

Články odjinud

Milionová odměna za vraždu Kuciaka pachatelům nestačila. Soud odtajnil, jak domlouvali jeho smrt

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka byla akcí, kterou organizátoři plánovali měsíce. Přesto se v únoru nestačili divit. Údajnou objednavatelku Alenu Zsuzsovou nemile překvapilo, že vrazi zastřelili kromě žurnalisty také jeho snoubenku Martinu Kušnírovou, která podle vyšetřovatelů byla v podstatě ve špatný čas na špatném místě. Pachatelé po medializaci případu navíc požadovali více peněz, než původně dostali. Vyplývá to z usnesení o vzetí podezřelých do vazby, které v anonymizované verzi zveřejnil slovenský Specializovaný trestní soud na žádost serveru Aktuality.sk.

První debaty mezi Zsuzsovou a pachateli proběhly pravděpodobně na přelomu roku, kdy podle vyšetřovatelů objednavatelka kontaktovala jednoho z obviněných a nabídla mu za vraždu finanční odměnu. Podle Aktualit mělo jít o podnikatele z Komárna Zoltána Andruska. O Kuciakovu smrt si Zsuszová měla říct v autě před svým domem.

Na oplátku Zsuszová údajně navrhla, že „smaže“ Andruskův dluh, který činil zhruba 25 tisíc eur (asi 645 tisíc korun), a po vraždě přidá dalších 50 tisíc eur v hotovosti (cca 1,3 milionu korun). Na další schůzku Zsuszová přinesla Kuciakovu podobiznu, informace o novinářově adrese nebo jeho pohybu.

Andrusko následně kontaktoval Tomáše Szabóa a Miroslava Marčeka, údajného střelce a jeho řidiče. Ti v první polovině února jezdili obhlížet terén ke Kuciakovu domu ve Velké Mači. Pořídili si také dva levné telefony a SIM karty na komunikaci v době vraždy. „V okolí města si obviněný vypnul svůj soukromý mobilní telefon a na cestě do obce aktivoval pracovní mobilní telefony,“ píše se v usnesení o vzetí všech jmenovaných do vazby. Policie u Szabóa našla i nelegálně držené zbraně a tlumiče.

Samotná vražda proběhla rychle. V odůvodnění jsou uvedeny časy 20:21, kdy pachatelé vstoupili do Kuciakova domu, a 20:25, kdy jejich vozidlo opět odjelo. Celá akce, během níž neplánovaně zemřela i Kuciakova snoubenka Martina Kušnírová, tak trvala pouhé čtyři minuty. Den po vraždě předala Zsuszová Andruskovi zmíněných 50 tisíc eur. Sám Andrusko si nechal 10 tisíc a zbytek rozdělil mezi zbylé dva pachatele.

Zsuszovou však provedení akce rozčílilo. Žádala smrt Kuciaka, vražda Kušnírové byla nad plán, což se ženě nelíbilo. Pět dní po vraždě, kdy se případ dostal do médií a spustil politickou krizi později vedoucí k pádu vlády Roberta Fica, navíc pachatelé požadovali další peníze. Dostali je. Kolik jim žena dala, prokuratura zatím neví.

Kdo byl skutečným objednavatelem vraždy Kuciaka?

Stejně neznámá zatím zůstává i motivace Zsuzsové. Kuciak s ní nikdy nepřišel do styku. Ve svých článcích se jí nevěnoval. Jeho poslední nedokončený text popisoval působení italské mafie na Slovensku a její propojení s okolím Ficova kabinetu. Předtím reportér psal o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi.

Je tedy pravděpodobné, že Zsuzsová působila jen jako zprostředkovatel. To si myslí i policie, která přiznává, že skutečného objednavatele dosud nezná. Podle slovenských médií jím mohl být právě Kočner, s nímž měl Kuciak kvůli svým textům spory. Kočner novináři v minulosti vyhrožoval, i když o vraždě nemluvil. „Začnu se zajímat, pane Kuciaku, o vaši matku, o vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat. A budu i o vás zveřejňovat všechno, co o vás najdu. Pane Kuciaku, budete první,“ prohlásil. Po Kuciakově smrti vyjadřoval pozůstalým soustrast.

Slovenská média se při poukazování na Kočnerovu údajnou vinu odvolávají na výpověď podnikatele Andruska, jenž po zatčení začal spolupracovat s policií. Že skutečným objednavatelem je právě Kočner, měla Andruskovi říct Zsuzsová. Policie na případu dál pracuje a sbírá důkazy. Kočner je momentálně ve vazbě, ovšem v souvislosti s jiným případem, kde jde o majetkové trestné činy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud