Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Milionová odměna za vraždu Kuciaka pachatelům nestačila. Soud odtajnil, jak domlouvali jeho smrt

Milionová odměna za vraždu Kuciaka pachatelům nestačila. Soud odtajnil, jak domlouvali jeho smrt

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka byla akcí, kterou organizátoři plánovali měsíce. Přesto se v únoru nestačili divit. Údajnou objednavatelku Alenu Zsuzsovou nemile překvapilo, že vrazi zastřelili kromě žurnalisty také jeho snoubenku Martinu Kušnírovou, která podle vyšetřovatelů byla v podstatě ve špatný čas na špatném místě. Pachatelé po medializaci případu navíc požadovali více peněz, než původně dostali. Vyplývá to z usnesení o vzetí podezřelých do vazby, které v anonymizované verzi zveřejnil slovenský Specializovaný trestní soud na žádost serveru Aktuality.sk.

První debaty mezi Zsuzsovou a pachateli proběhly pravděpodobně na přelomu roku, kdy podle vyšetřovatelů objednavatelka kontaktovala jednoho z obviněných a nabídla mu za vraždu finanční odměnu. Podle Aktualit mělo jít o podnikatele z Komárna Zoltána Andruska. O Kuciakovu smrt si Zsuszová měla říct v autě před svým domem.

Na oplátku Zsuszová údajně navrhla, že „smaže“ Andruskův dluh, který činil zhruba 25 tisíc eur (asi 645 tisíc korun), a po vraždě přidá dalších 50 tisíc eur v hotovosti (cca 1,3 milionu korun). Na další schůzku Zsuszová přinesla Kuciakovu podobiznu, informace o novinářově adrese nebo jeho pohybu.

Andrusko následně kontaktoval Tomáše Szabóa a Miroslava Marčeka, údajného střelce a jeho řidiče. Ti v první polovině února jezdili obhlížet terén ke Kuciakovu domu ve Velké Mači. Pořídili si také dva levné telefony a SIM karty na komunikaci v době vraždy. „V okolí města si obviněný vypnul svůj soukromý mobilní telefon a na cestě do obce aktivoval pracovní mobilní telefony,“ píše se v usnesení o vzetí všech jmenovaných do vazby. Policie u Szabóa našla i nelegálně držené zbraně a tlumiče.

Samotná vražda proběhla rychle. V odůvodnění jsou uvedeny časy 20:21, kdy pachatelé vstoupili do Kuciakova domu, a 20:25, kdy jejich vozidlo opět odjelo. Celá akce, během níž neplánovaně zemřela i Kuciakova snoubenka Martina Kušnírová, tak trvala pouhé čtyři minuty. Den po vraždě předala Zsuszová Andruskovi zmíněných 50 tisíc eur. Sám Andrusko si nechal 10 tisíc a zbytek rozdělil mezi zbylé dva pachatele.

Zsuszovou však provedení akce rozčílilo. Žádala smrt Kuciaka, vražda Kušnírové byla nad plán, což se ženě nelíbilo. Pět dní po vraždě, kdy se případ dostal do médií a spustil politickou krizi později vedoucí k pádu vlády Roberta Fica, navíc pachatelé požadovali další peníze. Dostali je. Kolik jim žena dala, prokuratura zatím neví.

Kdo byl skutečným objednavatelem vraždy Kuciaka?

Stejně neznámá zatím zůstává i motivace Zsuzsové. Kuciak s ní nikdy nepřišel do styku. Ve svých článcích se jí nevěnoval. Jeho poslední nedokončený text popisoval působení italské mafie na Slovensku a její propojení s okolím Ficova kabinetu. Předtím reportér psal o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi.

Je tedy pravděpodobné, že Zsuzsová působila jen jako zprostředkovatel. To si myslí i policie, která přiznává, že skutečného objednavatele dosud nezná. Podle slovenských médií jím mohl být právě Kočner, s nímž měl Kuciak kvůli svým textům spory. Kočner novináři v minulosti vyhrožoval, i když o vraždě nemluvil. „Začnu se zajímat, pane Kuciaku, o vaši matku, o vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat. A budu i o vás zveřejňovat všechno, co o vás najdu. Pane Kuciaku, budete první,“ prohlásil. Po Kuciakově smrti vyjadřoval pozůstalým soustrast.

Slovenská média se při poukazování na Kočnerovu údajnou vinu odvolávají na výpověď podnikatele Andruska, jenž po zatčení začal spolupracovat s policií. Že skutečným objednavatelem je právě Kočner, měla Andruskovi říct Zsuzsová. Policie na případu dál pracuje a sbírá důkazy. Kočner je momentálně ve vazbě, ovšem v souvislosti s jiným případem, kde jde o majetkové trestné činy.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1