Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Američanů mohou zůstat bez pojištění, varuje úřad. Co nastane po zrušení Obamacare?

Miliony Američanů mohou zůstat bez pojištění, varuje úřad. Co nastane po zrušení Obamacare?

Plán republikánských zákonodárců nahradit zdravotní reformu někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy může v roce 2018 připravit o pojištění 14 milionů klientů a do roku 2026 pak celkem 26 milionů lidí. Dnes to oznámil nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Bílý dům zprávu CBO odmítl s tím, že nebere v úvahu celý kontext chystaných změn. Obamovu reformu přislíbil zrušit nový americký prezident Donald Trump.

Apolitický federální úřad CBO uvádí, že zrušením reformy a jejím nahrazením se v nadcházejících deseti letech sníží federální rozpočtový schodek o 337 miliard dolarů (8,5 bilionu korun). Zároveň by ale podle odhadů o miliony vzrostl počet lidí bez zdravotní pojistky. V příštím roce by pojištění ztratilo 14 milionů lidí a kvůli dalším úpravám dotačních programů by se v roce 2020 ocitlo bez pojistky celkem 21 milionů lidí a v roce 2026 pak 24 milionů lidí.

Ministr zdravotnictví Tom Price novinářům v Bílém domě řekl, že Trumpova administrativa se zprávou CBO rozhodně nesouhlasí. Dodal, že CBO nebere v úvahu celý republikánský plán a ani doprovodné reformy a další kroky.

Trumpem podporovaný návrh republikánů ruší povinné zdravotní pojištění zavedené Obamovou vládou a státní dotace vyměřené podle příjmu nahrazuje daňovými úlevami vyměřenými podle věku. Plán kritizují nejen demokraté, podle kterých změny ohrozí dostupnost zdravotní péče pro nejchudší vrstvy obyvatel, ale i konzervativní část republikánů. Ti záměr svých kolegů označili za pouze odlehčenou verzi reformy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744