Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Číňanů musí opustit své domovy. Režim chce vymýtit extrémní chudobu

Miliony Číňanů musí opustit své domovy. Režim chce vymýtit extrémní chudobu

Čína patří nejsilnější ekonomiky na světě, podle údajů tamní vlády zde však v chudobě stále žije na 30 milionů lidí. Prezident Si Ťin-pching proto přišel s ambiciózním plánem – do roku 2020 hodlá vymýtit extrémní chudobu ze všech venkovských oblastí. Miliony chudých Číňanů se tak má z odlehlých regionů, kde často neteče ani voda, přestěhovat do nových obydlí financovaných státem. Realizace velkolepého cíle už je v plném proudu a obyvatelé chudého venkova jsou nadšení. O masovém stěhování čínského lidu informoval britský deník The Guardian.

Jedním z těch, kteří od vlády dostali nový dům, je i 57letý farmář Siao Er-čcha. Stěhovat se bude brzy, zatím ale stále bydlí v rodné vesničce u hranic s Myanmarem a Laosem, daleko od majestátních mrakodrapů Pekingu a Šanghaje.

Nového domu se už nemůže dočkat, dění v zemi ho ale jinak nezajímá. „Si Ťin-pching kdo? Poznávám jeho tvář z televize, ale jeho jméno neznám,“ říká na konto vůdce své země a druhé největší ekonomiky světa Siao, který dnes žije v chatrči s hliněnou podlahou, v novém domě ho však čeká podlaha betonová. „Nikdy předtím jsem takový dům neviděl,“ pochvaluje si nový příbytek s výhledem do krajiny.

Stejného osudu se mají dočkat další miliony obyvatel žijící pod hranicí chudoby. Boj s chudobou byl vyhlášen už v pětiletém plánu rozvoje země na roky 2016-2020, ambiciózní cíl byl navíc čínským prezidentem potvrzen v letošním novoročním projevu. O plánu na vymícení chudoby do roku 2020 hovoří také nedávná propagandistická zpráva, která píše, že pokud se podaří naplnit, bude to „krok proti chudobě, který v lidských dějinách nemá obdoby“.

Komunistické vedení si od křižácké výpravy proti chudobě hodně slibuje, její realizace však nebude zadarmo. Vedle stěhování milionů lidí do nových domů a sídlišť financovaných vládou Peking v boji s chudobou využije i další nástroje, jako jsou půjčky nebo podpora cestovního ruchu.

V rámci už probíhající vlny stěhování má být mezi roky 2016 až 2020 přesídleno celkem 9,81 milionu lidí. V nejlidnatější zemi světa, kde žije celkem 1,4 miliard lidí, se pozornost soustředí hlavně na oblasti při západní hranici Číny, které za prosperujícím východem zaostávají.

Jednou z chudých osad, kde už stěhování začalo, je Padang Šang, kde lidé neměli ani přístup k vodě. „Museli jsme nosit vodu z úpatí kopce. Teď máme tekoucí vodu doma,“ říká s nadšením Liou Cheng-te z pohodlí nového obývacího pokoje, kde má i velkou pohovku a televizi s plochou obrazovkou. „Vláda pomáhá obyčejným lidem, aby vedly dobrý život,“ dodává při prohlídce nově vybudované vesnice, do které se přestěhovalo už 13 rodin.

Podle profesora Univerzity v Melbourne Mark Wang se čínský prezident zajímá o chudé venkovské obyvatelstvo především proto, že během kulturní revoluce Mao Ce-tunga v 60. letech sám strávil sedm let na venkově. „Z hloubi svého srdce zná čínské farmáře. Chápe, co chtějí,“ vysvětluje Wang s tím, že kromě toho za jeho bojem s chudobou stojí i politická kalkulace. Pasováním se role obhájce chudých tak chce Si Ťin-pching zlepšit vlastní obraz v očích veřejnosti a posílit svou pozici.

Navzdory veškerému úsilí čínského vedení ale Wang pochybuje, že se Pekingu podaří se s chudobou v tak krátké době vypořádat. Těžké časy podle něj čekají především komunistické kádry, kteří jsou za situaci chudých rodin ve svých oblastech přímo zodpovědní. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744