Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Miliony hlasovaly nelegálně.“ Trump znovu zpochybnil volební systém

„Miliony hlasovaly nelegálně.“ Trump znovu zpochybnil volební systém

Zvolený prezident USA uvedl, že by zvítězil i v absolutním součtu hlasů. Média nařkl z používání dvojího metru. Reagoval tak mimo jiné na snahu týmu Hillary Clintonové, který podpořil přepočet hlasů ve Wisconsinu. 

Miliony hlasů dráždí volební rivaly. Tým Hillary Clintonové o víkendu podpořil přepočet výsledků ve státě Wisconsin, jak o to žádá kandidátka Strany Zelených. Donalt Trump reagoval slovy o podrazu a teď přišel s ještě silnějším kalibrem. Tvrdí, že vyhrál i v absolutním součtu hlasů, protože miliony jich byly nelegální.

Trump nenabízí bližší vysvětlení nebo důkazy. V dalších tweetech ale napsal, že vítězství by pro něj bylo jednodušší, kdyby ve volbách rozhodoval právě prostý součet všech hlasů. Média nařknul, že používají dvojí metr a nemluví o údajných podvodech v některých státech USA. 

Clintonová podle dosavadních údajů v absolutních číslech dostala o dva miliony hlasů více než její republikánský soupeř. Ve volbách ale rozhoduje zisk tzv. volitelů. Jejich počet se liší stát od státu v závislosti na jeho velikosti a je nutné jich získat alespoň 270.

Změní se výsledek voleb?

Clintonová získala 232 volitelů a její tým se v posledních dnech začal hlásit k aktivitě kandidátky Zelených Jill Steinové. Ta sbírá peníze na přepočet hlasů v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu. Kdyby se tam výsledky změnily, Clintonová by na požadovanou metu dosáhla a Spojené státy by stály před velkou neznámou, jak postupovat dál. Experti ale takový vývoj považují za velmi nepravděpodobný.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1