„Miliony hlasovaly nelegálně.“ Trump znovu zpochybnil volební systém | info.cz

Články odjinud

„Miliony hlasovaly nelegálně.“ Trump znovu zpochybnil volební systém

Zvolený prezident USA uvedl, že by zvítězil i v absolutním součtu hlasů. Média nařkl z používání dvojího metru. Reagoval tak mimo jiné na snahu týmu Hillary Clintonové, který podpořil přepočet hlasů ve Wisconsinu. 

Miliony hlasů dráždí volební rivaly. Tým Hillary Clintonové o víkendu podpořil přepočet výsledků ve státě Wisconsin, jak o to žádá kandidátka Strany Zelených. Donalt Trump reagoval slovy o podrazu a teď přišel s ještě silnějším kalibrem. Tvrdí, že vyhrál i v absolutním součtu hlasů, protože miliony jich byly nelegální.

Trump nenabízí bližší vysvětlení nebo důkazy. V dalších tweetech ale napsal, že vítězství by pro něj bylo jednodušší, kdyby ve volbách rozhodoval právě prostý součet všech hlasů. Média nařknul, že používají dvojí metr a nemluví o údajných podvodech v některých státech USA. 

Clintonová podle dosavadních údajů v absolutních číslech dostala o dva miliony hlasů více než její republikánský soupeř. Ve volbách ale rozhoduje zisk tzv. volitelů. Jejich počet se liší stát od státu v závislosti na jeho velikosti a je nutné jich získat alespoň 270.

Změní se výsledek voleb?

Clintonová získala 232 volitelů a její tým se v posledních dnech začal hlásit k aktivitě kandidátky Zelených Jill Steinové. Ta sbírá peníze na přepočet hlasů v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu. Kdyby se tam výsledky změnily, Clintonová by na požadovanou metu dosáhla a Spojené státy by stály před velkou neznámou, jak postupovat dál. Experti ale takový vývoj považují za velmi nepravděpodobný.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud