Miliony Pákistánců rozhodly o budoucnosti země. Volby provázel nátlak armády a násilí | info.cz

Články odjinud

Miliony Pákistánců rozhodly o budoucnosti země. Volby provázel nátlak armády a násilí

V Pákistánu skončily parlamentní volby, které jsou označovány za druhé demokratické předání moci v jihoasijské zemi od získání nezávislosti v roce 1947. Šance hlavních favoritů byly podle průzkumů veřejného mínění vyrovnané.

O vítězství se rozhoduje mezi vládnoucí Pákistánskou muslimskou ligou (PML-N) expremiéra Naváze Šarífa, kterému hrozí desetiletý trest za korupci, a Hnutím za spravedlnost (PTI) slavného kriketového hráče Imrana Chána.

Na třetím místě pravděpodobně skončí Pákistánská lidová strana (PPP), kterou vede 29letý Bilavál Bhutto Zardárí, syn zavražděné pákistánské expremiérky Bénazír Bhuttové a někdejšího prezidenta Ásifa Alího Zardárího.

Pro 106 milionů oprávněných voličů se po celé zemi otevřelo celkem 85.307 volebních místností. Hlasování se koná za zvýšených bezpečnostních podmínek, na které dohlíželo zhruba 370.000 vojáků a 450.000 policistů.

Pákistánské Národní shromáždění má 342 členů, z toho 272 je volených. Dalších 70 křesel, z nichž 60 je určeno pro ženy a deset pro příslušníky menšin, se rozdělí poměrně podle získaných procent hlasů jednotlivých stran.

Předvolební kampaň letos provázely zásahy do svobody médií, zastrašování některých kandidátů a násilí proti civilnímu obyvatelstvu, které si podle DPA vyžádalo více než 180 obětí na životech.

I v den voleb nejméně 31 lidí zemřelo a 40 dalších utrpělo zranění při sebevražedném útoku ve městě Kvéta na západě Pákistánu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud