Miliony Pákistánců rozhodly o budoucnosti země. Volby provázel nátlak armády a násilí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Pákistánců rozhodly o budoucnosti země. Volby provázel nátlak armády a násilí

Miliony Pákistánců rozhodly o budoucnosti země. Volby provázel nátlak armády a násilí

V Pákistánu skončily parlamentní volby, které jsou označovány za druhé demokratické předání moci v jihoasijské zemi od získání nezávislosti v roce 1947. Šance hlavních favoritů byly podle průzkumů veřejného mínění vyrovnané.

O vítězství se rozhoduje mezi vládnoucí Pákistánskou muslimskou ligou (PML-N) expremiéra Naváze Šarífa, kterému hrozí desetiletý trest za korupci, a Hnutím za spravedlnost (PTI) slavného kriketového hráče Imrana Chána.

Na třetím místě pravděpodobně skončí Pákistánská lidová strana (PPP), kterou vede 29letý Bilavál Bhutto Zardárí, syn zavražděné pákistánské expremiérky Bénazír Bhuttové a někdejšího prezidenta Ásifa Alího Zardárího.

Pro 106 milionů oprávněných voličů se po celé zemi otevřelo celkem 85.307 volebních místností. Hlasování se koná za zvýšených bezpečnostních podmínek, na které dohlíželo zhruba 370.000 vojáků a 450.000 policistů.

Pákistánské Národní shromáždění má 342 členů, z toho 272 je volených. Dalších 70 křesel, z nichž 60 je určeno pro ženy a deset pro příslušníky menšin, se rozdělí poměrně podle získaných procent hlasů jednotlivých stran.

Předvolební kampaň letos provázely zásahy do svobody médií, zastrašování některých kandidátů a násilí proti civilnímu obyvatelstvu, které si podle DPA vyžádalo více než 180 obětí na životech.

I v den voleb nejméně 31 lidí zemřelo a 40 dalších utrpělo zranění při sebevražedném útoku ve městě Kvéta na západě Pákistánu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.