Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Milovat matičku Rus až do hrobu." Rusové navrhují text přísahy pro udělení občanství

"Milovat matičku Rus až do hrobu." Rusové navrhují text přísahy pro udělení občanství

Vřelou odezvu u ruské veřejnosti vyvolal návrh prezidenta Vladimira Putina provázet udělení ruského občanství také složením přísahy. Během krátké doby do ruského parlamentu dorazila skoro stovka návrhů, jak by slib věrnosti Rusku měl vypadat.

V současnosti se cizinec zavazuje krátkým prohlášením, že v případě udělení občanství bude věrný Rusku a bude svědomitě plnit své občanské povinnosti v souladu s ústavou. Z řad veřejnosti ale vzešly i návrhy, aby slíbil "stvořit ze sebe Člověka", "budovat nové na půdě starého", "sloužit nejlepší velmoci na světě", "trpělivě snášet všechny trampoty, útrapy a strádání" či "milovat matičku Rus až do hrobu", a to vše "ve jménu dobra a štěstí lidu právního státu".

"Budeme vybírat, až vybereme tři, čtyři, možná dvě varianty, a nakonec předložíme Státní dumě (dolní komoře parlamentu) k posouzení návrh jediný," mírnil nadšení předseda právního výboru Pavel Krašeninnikov.

Návrhy přísahy posuzuje pracovní skupina, jejímž členem je například filmový režisér Nikita Michalkov, rektorka Puškinovy univerzity Margarita Rusecká, ombudsmanka Taťjana Moskalkovová a šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov.

Své návrhy předložili i poslanci. Například vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij požadoval, aby cizinci při udělení ruského občanství pociťovali "nepopsatelné nadšení". Nijak nadšené odezvy se však nedočkal.

V návrzích veršované přísahy se podle serveru Newsru.com velice často objevuje verš "sloužit ano, poslouchat ne", který zpopularizovala i poslankyně, donedávna krymská prokurátorka Natalja Poklonská tím, že citát mylně připsala vojevůdci Alexandru Suvorovovi. Ve skutečnosti jde o slova hlavního hrdiny ze hry Alexandra Gribojedova Hoře z rozumu, velmi sžíravě popisují poměry v carském Rusku. "Těžko na cvičišti, lehko ve sněmovně", poznamenal jeden z kritiků Poklonské v narážce na Suvorovovo heslo "Těžko na cvičišti - lehko na bojišti".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744