Články odjinud

Milovnice zbraní, nebo Putinova špiónka? Krásná ruská agentka zamotala Američanům hlavu

Milovnice zbraní, nebo Putinova špiónka? Krásná ruská agentka zamotala Američanům hlavu

Měla tři hlavní zájmy – zbraně, politiku a rusko-americké vztahy. Prezentovala se jako angažovaná, ale běžná univerzitní studentka. Vše ale zřejmě bylo jen krycím manévrem, jenž měl zamaskovat špionážní operaci. Ruska Maria Butinová od neděle sedí v americké vazbě, kde čeká na soud. Ten startuje ve středu a bude posuzovat žalobu ministerstva spravedlnosti, které ji viní z konspirace proti Spojeným státům.

Na první pohled budila dojem běžné zahraniční studentky ve Spojených státech. Chodila do školy, cvičila, podnikala výlety za zážitky a byla aktivní na sociálních sítích od Facebooku přes Twitter a YouTube až po web LinkedIn.

Nyní účty 29leté Rusky Marie Butinové utichly. Nic nového na ně přidat nemůže. Od neděle sedí v americké federální vazbě, kam ji vyšetřovatelé umístili poté, co dostali upozornění, že se hodlá z Washingtonu přestěhovat do Jižní Dakoty. Tam by ji zpravodajské služby sledovaly podstatně složitěji než v metropoli.

Ministerstvo spravedlnosti USA viní Butinovou z konspirace proti Spojeným státům a snahy ovlivňovat politiku, aniž by se předtím podle zákona registrovala jako zahraniční agentka. Soud s Butinovou začíná ve středu.

„Hodlá energicky bránit svá práva a těší se na očištění svého jména,“ popsal úmysly Butinové její obhájce Robert Driscoll. Sama žena popírá, že by provedla něco nezákonného. Advokát dodal, že dobrovolně svědčila před Kongresem a zůstala v USA i poté, co agenti FBI v dubnu prohledali její dům.

Cesta k politikům vedla přes zbojařskou lobby

Jak se vlastně pohledná ruská zrzka dostala ke špičkám americké politiky? Butinová o sobě před třemi lety v konzervativním rozhlasovém pořadu prohlásila, že pochází ze Sibiře, kde ji spolu se sestrou otec učil lovit medvědy a vlky. Odtud se po čase přestěhovala do Moskvy, kde si udělala jméno jako aktivistka bojující za právo držet zbraň.

„Ráda střílím a jsem majitelkou zbraně. Jsem ale také politoložka a mám neziskovou organizaci. Rozhodli jsme se bojovat za naše práva ohledně zbraní. Musíme je bránit, protože na ně mnoho poslanců v Rusku útočí,“ vysvětlovala Butinová v pořadu.

Právě její iniciativa Right to Bear Arms, kterou představovala jako ruskou obdobu americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), jí z poloviny umetla cestu do nejvyšších pater americké politiky. Druhou část obstaral někdejší místopředseda ruského parlamentu Alexander Toršin, jenž si ji v roce 2011 najal jako zvláštní asistentku.

Toršin měl vazby na představitele NRA, jejímž je stejně jako Butinová členem. Potkal se s někdejším prezidentem asociace Davidem Keenem, nynějšího poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona zase v roce 2013 přivedl alespoň prostřednictvím videochatu na konferenci o zbraních, kterou organizovala právě Butinová.

Agentuře Bloomberg Toršin loni řekl, že se pět let zná i s prezidentem Donaldem Trumpem. Bavit se měli například na sjezdu NRA v roce 2015 v Nashvillu. NRA přispěla Trumpovi během předvolební kampaně zhruba 30 milionů dolarů (asi 670 milionů korun). To je největší částka, kterou asociace kdy kandidátům poskytla.

„Věděla, jak využívat svoji krásu“

Sjezdů NRA se od roku 2014 účastnila i Butinová. Na sociálních sítích začala sdílet fotografie, na nichž je po boku významných představitelů asociace, republikánských zákonodárců nebo například guvernéra státu Wisconsin Scotta Walkera, o němž se v té době mluvilo jako o horkém republikánském favoritovi na prezidentský post. Vše fungovalo ale i opačně. Republikáni a představitelé NRA jezdili na pozvání Butinové také do Moskvy.

„Měla neobvyklou povahu – asertivní, až agresivní a byla rozhodnuta udělat ze sebe střed pozornosti. Věděla, jak využívat svoji mladickost a krásu, aby se ujistila, že je součástí konverzace,“ cituje list The Guardian aktivistu za práva držitelů zbraní Alana Gottlieba, který spolu s manželkou absolvoval v roce 2013 v Moskvě večeři s Butinovou a Toršinem.

Zprávy tajných služeb napovídají mnohé o činnosti mladé Rusky. Vyšetřovatelé se nyní domnívají, že snaha Butinové infiltrovat se do NRA byla součástí pokusů, jakými chtěl Kreml ovlivňovat republikánské politiky. Tajné služby Butinovou sledovaly od roku 2015. Své aktivity zesílily poté, co se na studentské vízum přestěhovala do USA.

Ve Spojených státech podle zpravodajců pracovala jako agentka pod taktovkou ruské vlády. Kromě Toršina údajně spolupracovala se dvěma americkými operativci. Jejich jména tajné služby zatím nezveřejnily. FBI jen uvedla, že Butinová jednomu z nich v březnu 2016 posílala zprávu, ve které ujišťovala, že Kreml celou misi schválil. „Vše, co jsme potřebovali, bylo ‚ano‘ z Putinovy strany,“ pravila.

Druhého operativce americká média identifikovala jako člena NRA a vlivného dlouholetého republikána Paula Ericksona. Ten v roce 2016 založil spolu s Butinovou firmu v Jižní Dakotě. Podle svých dřívějších slov chtěl ženu podporovat na studiích. Oba se znali od roku 2013, kdy Erickson dorazil na výroční setkání její organizace v Moskvě. Butinová měla podle svědků vypovědět před senátním výborem pro tajné služby, že s operativcem navázala milostný vztah.

Butinová si s Ericksonem každopádně vyměňovala i jinou než lechtivou korespondenci. V roce 2015 s ním po e-mailu řešila cosi, co nazývala projektem „Diplomacie“. Ve zprávách vyjadřovala přesvědčení, že republikáni vyhrají nadcházející volby a převezmou v USA moc. Zdůraznila také, že potřebuje 125 tisíc dolarů (téměř 2,8 milionu korun) na financování své účasti na republikánských fórech a navazování kontaktů s konzervativními politiky. Erickson jí poskytl seznam důležitých lidí, s nimiž se má seznámit.

Setkání s Trumpem nevyšlo, nahnala strach jeho poradcům

K tomu hlavnímu se ale nedostala. Setkání s Trumpem se nejvíce přiblížila v červenci 2015 krátce poté, co byznysmen ohlásil kandidaturu do Bílého domu. Na debatní akci zvané Freedom Fest v Las Vegas se budoucího prezidenta zeptala, jaké jsou jeho plány a úmysly ve vztahu s Ruskem a ohledně amerických protiruských sankcí. Trump tehdy odpověděl, že sankce nepotřebuje, jelikož dovede s Putinem vycházet.

„Musíme si uvědomit, že sankce byly klíčovou otázkou, která Kreml zajímala. Měsíce poté, když se začala přetřásat ruská kauza, Trumpovi tehdejší poradci Steve Bannon a Reince Priebus viděli video z Las Vegas. Znepokojilo je jak je možné, že se žena vůbec na konferenci dostala a jak si Trump mohl vyzvat, ať položí dotaz. Nyní je jasné, že tam nebyla náhodně,“ komentoval pro stanici CNN investigativní novinář z Yahoo!News a autor knihy Ruská ruleta: Zákulisní příběh Putinovy války s USA a zvolení Donalda Trumpa Michael Isikoff.

Další pokusy dostat se k Trumpovi už ale Butinové nevyšly. Navrhovala například setkání na výroční konferenci NRA, avšak tým tehdejšího republikánského kandidáta její žádost odmítl.

Měsíc před volbami měla s Toršinem domlouvat své angažmá v týmu volebních pozorovatelů. Akci však nakonec vyhodnotili jako příliš nebezpečnou. „Jsem připravena na další nařízení,“ napsala Butinová svému ruskému společníkovi poté, co Trump oslavil vítězství.

Butinová se následně účastnila prezidentovy inaugurace. Ani tam ale s novopečeným šéfem Bílého domu do kontaktu nepřišla. Nepovedlo se jí to ani v únoru 2017, kdy organizovala ruskou delegaci na Národní modlitební snídani ve Washingtonu, kde Trump přednesl projev. Nejbližším kontaktem s jeho týmem tak zůstalo setkání s Trumpovým nejstarším synem Donaldem juniorem, kterého potkala na konferenci NRA.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818