Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Milovnice zbraní, nebo Putinova špiónka? Krásná ruská agentka zamotala Američanům hlavu

Milovnice zbraní, nebo Putinova špiónka? Krásná ruská agentka zamotala Američanům hlavu

Měla tři hlavní zájmy – zbraně, politiku a rusko-americké vztahy. Prezentovala se jako angažovaná, ale běžná univerzitní studentka. Vše ale zřejmě bylo jen krycím manévrem, jenž měl zamaskovat špionážní operaci. Ruska Maria Butinová od neděle sedí v americké vazbě, kde čeká na soud. Ten startuje ve středu a bude posuzovat žalobu ministerstva spravedlnosti, které ji viní z konspirace proti Spojeným státům.

Na první pohled budila dojem běžné zahraniční studentky ve Spojených státech. Chodila do školy, cvičila, podnikala výlety za zážitky a byla aktivní na sociálních sítích od Facebooku přes Twitter a YouTube až po web LinkedIn.

Nyní účty 29leté Rusky Marie Butinové utichly. Nic nového na ně přidat nemůže. Od neděle sedí v americké federální vazbě, kam ji vyšetřovatelé umístili poté, co dostali upozornění, že se hodlá z Washingtonu přestěhovat do Jižní Dakoty. Tam by ji zpravodajské služby sledovaly podstatně složitěji než v metropoli.

Ministerstvo spravedlnosti USA viní Butinovou z konspirace proti Spojeným státům a snahy ovlivňovat politiku, aniž by se předtím podle zákona registrovala jako zahraniční agentka. Soud s Butinovou začíná ve středu.

„Hodlá energicky bránit svá práva a těší se na očištění svého jména,“ popsal úmysly Butinové její obhájce Robert Driscoll. Sama žena popírá, že by provedla něco nezákonného. Advokát dodal, že dobrovolně svědčila před Kongresem a zůstala v USA i poté, co agenti FBI v dubnu prohledali její dům.

Cesta k politikům vedla přes zbojařskou lobby

Jak se vlastně pohledná ruská zrzka dostala ke špičkám americké politiky? Butinová o sobě před třemi lety v konzervativním rozhlasovém pořadu prohlásila, že pochází ze Sibiře, kde ji spolu se sestrou otec učil lovit medvědy a vlky. Odtud se po čase přestěhovala do Moskvy, kde si udělala jméno jako aktivistka bojující za právo držet zbraň.

„Ráda střílím a jsem majitelkou zbraně. Jsem ale také politoložka a mám neziskovou organizaci. Rozhodli jsme se bojovat za naše práva ohledně zbraní. Musíme je bránit, protože na ně mnoho poslanců v Rusku útočí,“ vysvětlovala Butinová v pořadu.

Právě její iniciativa Right to Bear Arms, kterou představovala jako ruskou obdobu americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), jí z poloviny umetla cestu do nejvyšších pater americké politiky. Druhou část obstaral někdejší místopředseda ruského parlamentu Alexander Toršin, jenž si ji v roce 2011 najal jako zvláštní asistentku.

Toršin měl vazby na představitele NRA, jejímž je stejně jako Butinová členem. Potkal se s někdejším prezidentem asociace Davidem Keenem, nynějšího poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona zase v roce 2013 přivedl alespoň prostřednictvím videochatu na konferenci o zbraních, kterou organizovala právě Butinová.

Agentuře Bloomberg Toršin loni řekl, že se pět let zná i s prezidentem Donaldem Trumpem. Bavit se měli například na sjezdu NRA v roce 2015 v Nashvillu. NRA přispěla Trumpovi během předvolební kampaně zhruba 30 milionů dolarů (asi 670 milionů korun). To je největší částka, kterou asociace kdy kandidátům poskytla.

„Věděla, jak využívat svoji krásu“

Sjezdů NRA se od roku 2014 účastnila i Butinová. Na sociálních sítích začala sdílet fotografie, na nichž je po boku významných představitelů asociace, republikánských zákonodárců nebo například guvernéra státu Wisconsin Scotta Walkera, o němž se v té době mluvilo jako o horkém republikánském favoritovi na prezidentský post. Vše fungovalo ale i opačně. Republikáni a představitelé NRA jezdili na pozvání Butinové také do Moskvy.

„Měla neobvyklou povahu – asertivní, až agresivní a byla rozhodnuta udělat ze sebe střed pozornosti. Věděla, jak využívat svoji mladickost a krásu, aby se ujistila, že je součástí konverzace,“ cituje list The Guardian aktivistu za práva držitelů zbraní Alana Gottlieba, který spolu s manželkou absolvoval v roce 2013 v Moskvě večeři s Butinovou a Toršinem.

Zprávy tajných služeb napovídají mnohé o činnosti mladé Rusky. Vyšetřovatelé se nyní domnívají, že snaha Butinové infiltrovat se do NRA byla součástí pokusů, jakými chtěl Kreml ovlivňovat republikánské politiky. Tajné služby Butinovou sledovaly od roku 2015. Své aktivity zesílily poté, co se na studentské vízum přestěhovala do USA.

Ve Spojených státech podle zpravodajců pracovala jako agentka pod taktovkou ruské vlády. Kromě Toršina údajně spolupracovala se dvěma americkými operativci. Jejich jména tajné služby zatím nezveřejnily. FBI jen uvedla, že Butinová jednomu z nich v březnu 2016 posílala zprávu, ve které ujišťovala, že Kreml celou misi schválil. „Vše, co jsme potřebovali, bylo ‚ano‘ z Putinovy strany,“ pravila.

Druhého operativce americká média identifikovala jako člena NRA a vlivného dlouholetého republikána Paula Ericksona. Ten v roce 2016 založil spolu s Butinovou firmu v Jižní Dakotě. Podle svých dřívějších slov chtěl ženu podporovat na studiích. Oba se znali od roku 2013, kdy Erickson dorazil na výroční setkání její organizace v Moskvě. Butinová měla podle svědků vypovědět před senátním výborem pro tajné služby, že s operativcem navázala milostný vztah.

Butinová si s Ericksonem každopádně vyměňovala i jinou než lechtivou korespondenci. V roce 2015 s ním po e-mailu řešila cosi, co nazývala projektem „Diplomacie“. Ve zprávách vyjadřovala přesvědčení, že republikáni vyhrají nadcházející volby a převezmou v USA moc. Zdůraznila také, že potřebuje 125 tisíc dolarů (téměř 2,8 milionu korun) na financování své účasti na republikánských fórech a navazování kontaktů s konzervativními politiky. Erickson jí poskytl seznam důležitých lidí, s nimiž se má seznámit.

Setkání s Trumpem nevyšlo, nahnala strach jeho poradcům

K tomu hlavnímu se ale nedostala. Setkání s Trumpem se nejvíce přiblížila v červenci 2015 krátce poté, co byznysmen ohlásil kandidaturu do Bílého domu. Na debatní akci zvané Freedom Fest v Las Vegas se budoucího prezidenta zeptala, jaké jsou jeho plány a úmysly ve vztahu s Ruskem a ohledně amerických protiruských sankcí. Trump tehdy odpověděl, že sankce nepotřebuje, jelikož dovede s Putinem vycházet.

„Musíme si uvědomit, že sankce byly klíčovou otázkou, která Kreml zajímala. Měsíce poté, když se začala přetřásat ruská kauza, Trumpovi tehdejší poradci Steve Bannon a Reince Priebus viděli video z Las Vegas. Znepokojilo je jak je možné, že se žena vůbec na konferenci dostala a jak si Trump mohl vyzvat, ať položí dotaz. Nyní je jasné, že tam nebyla náhodně,“ komentoval pro stanici CNN investigativní novinář z Yahoo!News a autor knihy Ruská ruleta: Zákulisní příběh Putinovy války s USA a zvolení Donalda Trumpa Michael Isikoff.

Další pokusy dostat se k Trumpovi už ale Butinové nevyšly. Navrhovala například setkání na výroční konferenci NRA, avšak tým tehdejšího republikánského kandidáta její žádost odmítl.

Měsíc před volbami měla s Toršinem domlouvat své angažmá v týmu volebních pozorovatelů. Akci však nakonec vyhodnotili jako příliš nebezpečnou. „Jsem připravena na další nařízení,“ napsala Butinová svému ruskému společníkovi poté, co Trump oslavil vítězství.

Butinová se následně účastnila prezidentovy inaugurace. Ani tam ale s novopečeným šéfem Bílého domu do kontaktu nepřišla. Nepovedlo se jí to ani v únoru 2017, kdy organizovala ruskou delegaci na Národní modlitební snídani ve Washingtonu, kde Trump přednesl projev. Nejbližším kontaktem s jeho týmem tak zůstalo setkání s Trumpovým nejstarším synem Donaldem juniorem, kterého potkala na konferenci NRA.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1