Ministr zahraničí Johnson označil brexit za velký liberální projekt, pochválil i jednání o odchodu z EU | info.cz

Články odjinud

Ministr zahraničí Johnson označil brexit za velký liberální projekt, pochválil i jednání o odchodu z EU

Britský ministr zahraničí Boris Johnson dnes řekl, že odchod Británie z EU není důvodem k obavám, ale k naději. Prohlásil to v projevu o takzvaném brexitu, v němž se snažil uklidnit ty obyvatele Británie, kterým se plánovaný rozchod s Evropskou unií nelíbí. Brexit označil za velký liberální projekt, který může Velkou Británii časem sjednotit.

Dnešní Johnsonova řeč je první z řady projevů ministrů, kterými chce vláda premiérky Theresy Mayové prokázat připravenost na brexit, a uklidnit tak britskou veřejnost. Odchod Spojeného království z Evropské unie je naplánován na 29. března příštího roku.

Příznivce odchodu Británie z evropského bloku, ke kterým sám patří, ministr Johnson vyzval, aby nevyjadřovali nad brexitem škodolibou radost a brali ohled na to, že značná část Britů si odchod z EU v referendu nepřála. Obyvatele své země vyzval, aby se sjednotili ve prospěch toho, čemu všichni věří. Tím je podle něj sebejisté Spojené království.

Výsledky předloňského referenda o brexitu nelze podle Johnsona už zvrátit. Kdyby se uskutečnilo druhé lidové hlasování o členství v EU, jak někteří požadují, vyvolalo by to podle něj jen nové politické spory a tím, kdo by byl na straně poražených, by byla Británie. Druhé referendum by bylo katastrofálním omylem, který by vedl k permanentnímu a nesmazatelnému pocitu zrady, dodal ministr.

Aktuální jednání o podmínkách odchodu Spojeného království z EU označil šéf britské diplomacie za dobrá. Podle něj dává smysl, aby si Británie v určitých oblastech udržela společné standardy s evropskou sedmadvacítkou. Ovšem volba, o které oblasti půjde, musí být na Britech.

Po brexitu podle něj nemůže být Londýn vázán pravidly EU. Brusel přitom navrhuje, aby v přechodném období, které by mohlo trvat až do konce roku 2020, platila v Británii nadále unijní pravidla, a to i nově přijatá. Na jejich podobu by ovšem Londýn neměl již žádný vliv. Podle zastánců brexitu by se z Británie stal vazalský stát EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud