Mise Jeruzalém: Americký viceprezident hájí na Blízkém východě Trumpovo rozhodnutí | info.cz

Články odjinud

Mise Jeruzalém: Americký viceprezident hájí na Blízkém východě Trumpovo rozhodnutí

Americký viceprezident Mike Pence nadále hájí kontroverzní rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Doufá ale, že se Spojené státy budou podílet na mírovém řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Pence to podle agentury AP řekl při sobotním setkání s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím i při dnešní schůzi s jordánským králem Abdalláhem II.

Pence Sísímu sdělil, že Spojené státy „hodlají následovat status quo v otázce Jeruzaléma“ a že o hranicích a dalších záležitostech budou jednat zainteresované strany. Zdůraznil, že USA chtějí restartovat izraelsko-palestinské mírové rozhovory, což bude jeho poselství i při pondělní návštěvě Izraele.

Při své dnešní návštěvě Jordánska toto stanovisko v rozhovoru s jordánským králem Abdalláhem II. v zásadě zopakoval. Král naopak rozhodnutí Trumpa o Jeruzalémě odsoudil s tím, že povede k radikalizaci a mezináboženskému napětí. Jediným řešením konfliktu je podle krále vytvoření dvou států. „Jeruzalém je podle nás stejně důležitý pro muslimy, křesťany i židy. Je klíčový pro mír v regionu a může pomoci muslimům bojovat proti některým hlavním zdrojům radikalizace,“ řekl jordánský král.

Před americkou ambasádou v Jordánsku dnes protestovalo proti americké politice na Blízkém východě několik desítek Jordánců. „Amerika je hlavou hada,“ volali někteří z demonstrantů, zatímco jiní drželi transparent s nápisem „Vyslanec (Pence) ze sionistické americké pravice zde není vítán“.

Palestinci tvoří značnou část jordánské populace a dynastie Hášimovců, k níž král Abdalláh patří, funguje jako strážce jeruzalémských muslimských svatyň. Trumpovo rozhodnutí tak podle AP podkopává roli Jordánska v Jeruzalémě.

Jordánsko zároveň ale závisí na americké hospodářské a vojenské finanční pomoci, která předloni čítala 1,6 miliardy dolarů. Hospodářská situace v zemi navíc stále není ideální a nezaměstnanost roste.

Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí? autor: INFO.CZ

Americký viceprezident jordánského krále dnes ujistil, že Spojené státy budou respektovat jordánskou roli strážce jeruzalémských svatyň a nemají žádnou pozici „ohledně hranic a konečného statusu“ území po mírovém procesu. Pence zároveň dodal, že USA budou podporovat vytvoření dvou států, pokud se na tom Izraelci s Palestinci domluví. V závěru americký viceprezident poděkoval Jordánsku za spolupráci v boji proti Islámskému státu (IS) a uvedl, že Jordánsko bude hrát klíčovou roli v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech.

Pence se v Jordánsku má ještě setkat s americkými vojáky, následně odjede do Izraele, kde bude jednat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, bude hovořit v parlamentu a navštíví památník holokaustu.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí jako své hlavní město převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný. Trump své rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout do něj z Tel Avivu americkou ambasádu oznámil 6. prosince.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud