Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo, kde mrtví vstávají z hrobů. Město v Libyi hledá důstojné pohřebiště pro tisíce migrantů

Místo, kde mrtví vstávají z hrobů. Město v Libyi hledá důstojné pohřebiště pro tisíce migrantů

Zuára je město na severu Libye a zároveň místo, odkud vede nejkratší cesta na italský ostrov Lampedusa. Od jeho břehů tak každoročně odplouvají tisíce migrantů z Afriky, aby se vydaly na nebezpečnou cestu do Evropy. Na vratkých lodích a člunech ale riskují život a pro mnohé z nich cesta skončí už zanedlouho po vyplutí. Nacházení mrtvých těl migrantů, které u libyjských břehů vyplavilo moře, je v Zuáře smutnou každodenní realitou. Na dva tisíce těl, které tu byly v posledních třech letech nalezeny, je prozatím uloženo v provizorních hromadných pohřebištích nedaleko pláže. Při přílivu je však obsah hrobu často vyplaven, což láká místní divoké psy. Město proto rychle hledá plán, jak mrtvým zajistit důstojnější odpočinek.

„Všechno začalo v roce 2014, když jsme na našich plážích našli víc než 100 těl,“ popisuje pro server Middle East Eye člen místního pohotovostního výboru Sadiq Jiáš. „Nejprve jsme je chtěli pohřbít na místním hřibově, ale mnozí lidé říkali, že někteří z mrtvých nemusí být muslimové,“ dodává s tím, že místní byli proti tomu, aby se těla lidí různých vyznání míchala dohromady. Lidé však odmítali i pohřbení migrantů na okraji města, kde je cenná orná půda.

Když se počet mrtvých začal zvyšovat, vedení Zuáry žádalo pomoc od Tripolisu, Evropy i mezinárodních organizací, ta byla ale minimální. Jediným řešením tak bylo těla pohřbít na opuštěném místě vzdáleném 40 kilometrů západně od Zuáry.

„Nemůžeme je tam nechat,“ říká Jiáš. „Je to velmi blízko k pobřeží a moře nakonec dostane těla na povrch,“ popisuje extrémní scénář, který lze pozorovat už dnes. „Když prší, dochází k promáčení. Psi jsou přitahováni zápachem,“ dodává. Jen některá těla byla pohřbená v pláštích, natož v rakvích. Hladoví divocí psi tak po dešti mrtvoly cítí a chodí sem slídit.

Vyhlídky na zlepšení situace byly dlouhou dobu mizivé – město nemá dostatek peněz a v rozdělené zemi, kde fungují celkem tři vlády, je umění se na něčem dohodnout. Zuára se ale nevzdává a za pomoci dobrovolníků chce dát mrtvým migrantům důstojnější místo pro odpočinek.

„Bude rovnoměrně rozestavěn – těla budou pohřbena ve skupinách po 100, které budou očíslovány,“ popisuje plán na vytvoření nového hřbitova Jiáš. „Budou zde chodníčky, okolní zeď a také ochranka. Bude to skutečný hřbitov,“ dodává.

Jedna věc se v Zuáře podařila už dnes – za pomoci „zvláštní brigády“ dobrovolníků se podařilo vyhrát boj nad pašeráky, kteří sem přiváděli lidi z nejrůznějších koutů Afriky. Dnes tak od břehů Zuáry odplouvají především Libyjci na vlastních rybářských lodích. Například mladý Nigerijec Jonah ve městě nehledá člun, na kterém by se dostal do Evropy, ale práci. Město je pro něj totiž zatím nejbezpečnějším místem v Libyi.

„Vidíte tamhle toho chlápka, jak poslouchá hudbu na svém mobilním telefonu? To byste v Tripolisu nikdy neudělali, někdo by vás zmlátil a okamžitě by vám ho sebral,“ říká 26letý mladík z Nigérie.

Podle OSN jen za letošní rok připlulo z Libye do Evropy 140 tisíc lidí, mnohým ale cesta přinesla jen smrt. S těly migrantů pomáhá místní pobočka Červeného půlměsíce, která provádí testy DNA a vyslýchá migranty, aby shromáždila co nejvíc informací potřebných k identifikaci těl.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744