Články odjinud

Místo štěstí smutek. Děti migrantů v USA po měsících odloučení nepoznávají své rodiče

Místo štěstí smutek. Děti migrantů v USA po měsících odloučení nepoznávají své rodiče

Měly to být chvíle štěstí a radosti, místo toho přišlo zoufalství a smutek. Migranti, kteří v USA po několika měsících odloučení znovu viděli své děti, se do zármutku ponořili poté, co je jejich potomci při shledání nepoznávali. Americká administrativa navíc stále neví, jak spojit všechny rodiny postižené dřívější praxí odebírání dětí. A objevují se i zprávy, že za to rodiče musí platit.

Mirce Lopezová čekala čtyři měsíce, až zase uvidí svého tříletého syna Edersona. Poté, co její dítě propustili ze shromažďovacího zařízení, očekávané pocity štěstí rychle vystřídaly smutek a deprese. „Nepoznal mě,“ hlesla zklamaně matka, která jako mnozí další přicestovala do USA ilegálně a úřady jí na hranici syna odebraly.

Podobné pocity zažívali v úterý v americkém Phoenixu i jiní rodiče. Darly, tříletá dcera migrantky Milky Pablové, začala v náručí matky plakat a křičet. Sháněla se po sociálních pracovnících, kteří se o ni v posledních měsících starali.

Dopady dlouhého odloučení od rodiny ilustrují i vztahy mezi samotnými dětmi. Darly a Ederson o sobě mluvili jako o sourozencích. Chlapec následně prosil, aby mohl odejít se svojí „sestrou“, jak říkal třináctiměsíční dceři uprchlíka z Hondurasu.

Zprávy o zpřetrhaných rodinných vazbách přicházejí v okamžicích, kdy americká veřejnost a zástupci administrativy zjišťují, jak složité je napravovat následky politiky oddělování dětí od rodičů. Ani tři týdny poté, co prezident Donald Trump praxi dekretem zrušil, se nedaří rodiny znovu spojit.

O víkendu dokonce vyšlo najevo, že úřady netuší, kde se nachází rodiče 38 dětí mladších pěti let. Na vině je především způsob, jakým jednotlivé případy řešily – tedy separátní rozhodování o osudech dospělých a jejich potomků. Nezřídka tak situace dospěla k tomu, že zatímco děti zůstávají na území USA, jejich matky a otcové se museli dávno vrátit do vlasti.

Aby se úřadům podařilo rodiče s dětmi propojit, k čemuž mají soudem vyměřený čas do 26. července, využívají i testů DNA. Server Daily Beast však ve středu přinesl svědectví čtyř lidí, po nichž pracovníci chtěli, aby si testy sami zaplatili. „Vláda chce po rodičích, aby zaplatili účet za test DNA, když to je právě ona, kdo způsobil důvod tohoto testování,“ rozčiluje se právnička Iliana Holuginová, jež dodává, že cena testu se pohybuje mezi 700 až 800 dolary (zhruba 15 až 18 tisíc korun), což jsou peníze, které zadržovaní migranti obvykle nemají.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migranty

Požadavek platby však zřejmě není paušálním rozhodnutím administrativy. Řada právníků tvrdí, že po jejich klientech nikdo peníze za testování nechtěl. Nařčení odmítá také ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, které je za testy odpovědné. Ministerstvo na nich spolupracuje s najatou soukromou společností. O koho jde, však úřad odmítá prozradit a to by mohlo být protizákonné. Právo nařizuje státním institucím odhalit totožnost najatých dodavatelů do 30 dnů od uzavření smlouvy.

Vláda také stále neví, jak se vypořádat s maximální lhůtou 20 dní, po které může rodiny migrantů držet ve vazbě. Nejnovějším řešením má být větší uplatňování tzv. principu „chytni a pusť“, kdy uprchlíci dostanou při odchodu z detence sledovací náramky s GPS, jaké se využívají například u osob v domácím vězení. Úřady v současnosti takto „na svobodě“ sledují 80 tisíc přistěhovalců.

K nápadu s náramky sáhla administrativa poté, co federální soud v Los Angeles zamítl její žádost o prodloužení maximální zadržovací doby. Soudkyně Dolly Geeová požadavek dokonce označila za cynický a dodala, že jde o „pokus přenést odpovědnost na soudní moc.“

Její kolega ze San Francisca Dana Sabraw ale naznačil, že jistou úpravu současného stavu zvažuje. Rád by migrantům umožnil volbu mezi delším pobytem ve vazbě a dobrovolným odevzdáním dětí do péče ministerstva zdravotnictví.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud