Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladá islamistka chtěla vyhodit do povětří dvě školy. Teď asi skončí v blázinci

Mladá islamistka chtěla vyhodit do povětří dvě školy. Teď asi skončí v blázinci

Mladá Dánka sympatizující s teroristickou organizací Islámský stát byla dnes shledána vinnou z „pokusu o teroristický čin“, informovala agentura AP. Nyní 17letá dívka byla před dvěma lety dopadena policií při plánování bombových útoků na dvě školy. Konečný verdikt by si mladistvá měla vyslechnout tento čtvrtek. Odsouzeným z terorismu hrozí v Dánsku doživotní vězení. Prokurátoři žádají, aby byla vězněna v psychiatrické léčebně.

Policie dívku zadržela loni v lednu v obci Kundby na největším dánském ostrově Sjaelland, na němž leží také Kodaň. Byla obviněna z plánování bombových útoků na dvě školy - na svou bývalou školu a na další židovskou. Při jejím zatčení byly v domě nalezeny chemikálie a návod, jak bombu vyrobit.

K jejich přípravě však dívka tehdy ještě nepřikročila. Podle odborníků by množství chemikálií, jež nashromáždila, nestačilo k výrobě skutečně nebezpečné bomby. Soud vzal ovšem do úvahy dívčin záměr a motivaci.

Mladistvá známá pod iniciály NN se narodila a vyrostla v Dánsku. V roce 2015, jen několik měsíců před svým zatčením, konvertovala k islámu. Obhajoba na obranu dívky uvedla, že byla ve škole šikanována a svým činem na sebe chtěla upoutat pozornost. U soudu mimo jiné zaznělo, že „dívka z Kundby“, jak ji také média nazývají, prostřednictvím twitteru nabízela, že bude bojovat za Islámský stát.

Soudce Peder Christensen uvedl, že dívka bude také odsouzena za napadení zaměstnance věznice pro mladistvé, kde byla dosud držena.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1