Články odjinud

Mladá Linda utekla od českých hranic za džihádistou do Sýrie. Teď ji vyčerpanou našli v tunelech pod Mosulem

Mladá Linda utekla od českých hranic za džihádistou do Sýrie. Teď ji vyčerpanou našli v tunelech pod Mosulem

Když irácká armáda minulý týden dobyla Mosul, našla v místních tunelech i 20 žen oddaných bojovníkům samozvaného Islámského státu. Ženy, které za radikály přicestovaly z nejrůznějších koutů světa, pocházely převážně z Německa, Ruska, Turecka, Čečenska nebo Kanady. Mezi pěti Němkami byla i šestnáctiletá Linda Wenzelová, která se přidala na stranu fanatiků poté, co se radikalizovala na internetu. Na snímcích, které kolují po sociálních sítích, vypadá vyčerpaně a vystrašeně. Její příběh přinesl deník The Telegraph.

Před odjezdem do válkou zmítaného Iráku žila Linda Wenzelová s matkou a nevlastním otcem v malém městečku Pulsnitz nedaleko Drážďan hned za českými hranicemi. Vyrůstala v protestantské rodině, o náboženství ale nikdy nejevila větší zájem – až do jara 2016, kdy se poprvé svěřila rodičům, že se zajímá o islám.

Podle přátel z jejího rodiště se tehdy také rozhodla konvertovat. Začala se učit arabsky, brala si korán do školy a nosila velmi konzervativní šaty. Ke kontaktům na takzvaný Islámský stát se dostala na internetu, nedlouho poté odjela.

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

S radikály se seznámila na internetu

Policie věří, že se na sociálních sítích seznámila s jedním z islamistů, který ji přesvědčil, aby za ním přijela do Sýrie. Její zmizení rodiče ohlásili před rokem. V červnu jim řekla, že stráví víkend u kamarádky, místo toho však odjela do Istanbulu, odkud se pak vydala na jih k hranici Turecka se Sýrií.

Do země se jí podařilo dostat díky pomoci členů Islámského státu. Ti ji pak poslali do náručí radikála, který ji k cestě do blízkovýchodního chalífátu přesvědčil. Do Mosulu se zřejmě dostala ještě před říjnem, kdy zde irácká armáda začala ofenzívu proti radikálům.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Podle matky Linda ještě půl roku před svou nebezpečnou cestou do Sýrie nejela nikdy ani sama vlakem. „Jsem naprosto zničená skutečností, že jí očividně úplně vymyl mozek a přesvědčil opustit zemi někdo, koho se jí přede mnou podařilo skrýt,“ svěřila se v loňském roce její matka.

Když jí tehdy prohledala pokoj, našla modlitební podložku a tablet s facebookovým účtem, o kterém rodiče neměli ani ponětí. Prostřednictvím druhého profilu byla Linda v kontaktu s lidmi z Blízkého východu a sdílela zde zprávy typu „Modlete se, konec se blíží“.

Povolí Irák vydání Lindy do Německa?

Podle německých úřadů je nyní hlavním úkolem ověřit, zda jde skutečně o Lindu Wenzelovou. „Pokud to bude potvrzeno, obnovíme proti ní trestní řízení, které bylo zrušeno. Řízení jsme odložili, protože jsme neznali její místo pobytu a také protože není plnoletá,“ řekl hlavní prokurátor Lorenz Haase.

Po minulém čtvrtku, kdy irácké síly stoupenkyně Islámského státu objevily, byla Linda předána americkým vojákům k výslechu. Kromě 20 žen byly v tunelu také zbraně a sebevražedné pásy.

Zatím není jasné, zda bude Linda spolu s dalšími čtyřmi Němkami deportována do vlasti, kde je čeká stíhání. Podle iráckého soudce sice platí, že budou všichni zahraniční členové Islámského státu souzeni v Iráku, v případě nezletilé dívky by však mohli udělit výjimku a rozhodnout o jejím vydání. Jak píše Telegraph, kvůli členství v IS byla zadržena jen hrstka nezletilých z Evropy, většinou však až po jejich dobrovolném návratu do země. Neexistuje tedy příhodný modelový případ, podle kterého by se dalo postupovat.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud