Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladič: nemravný postkomunistický lampasák, který přežije. Komentář Pavla Novotného

Mladič: nemravný postkomunistický lampasák, který přežije. Komentář Pavla Novotného

Hřálo léto roku 1995. V Bosně měla koncem roku skončit válka, což ale ještě nikdo nevěděl. V Maglaji, kde převládali bosenští muslimové, den co den s obavami čekali na osmou hodinu večerní. To se od televize zvedali připití bosenští Srbové, aby na město poslali pár dělostřeleckých granátů. Prostě jen tak, aby válka nestála. A protože mohli.


„Modlíme se, aby vyhrála Jugoslávie. Opijou se a třeba nás nebudou ostřelovat. Nebo se netrefí,“ vysvětloval starosta. Právě probíhal evropský šampionát v basketbalu, který lidí z regionu milují. Toho dne Srbové v jugoslávských dresech zvítězili a opravdu, Maglaj zůstala takřka ušetřena. Tedy, toho dne.

Bosenskosrbský generál Ratko Mladič dnes dostal doživotí. Speciální haagský tribunál ho uznal vinným z genocidy, zločinů proti lidskosti a porušení zvyklostí válečného práva. Bohorovný a vzteklý muž, který v Srebrenici nechal bez hnutí oka pobít přes osm tisíc mužů a chlapců, se zřejmě odvolá.

Soukromě žaluji Mladiče z banalizace násilí, postkomunistického cynismu a etnické bigotnosti. Pokaždé, když v Česku vidím obtloustlé nespokojence ve výprodejových maskáčích z další národovecké milice, vzpomenu si na stejně urostlé, rakijí povýšené Srby, kteří s pocitem polobohů hubili spoluobčany jako hmyz. Jinak prý talentovaný důstojník Mladič měl k dispozici i elitní vojáky, zlem opilí sousedé jeho tažení ovšem legitimizovali. Podívejte se přece, jsou s námi i slušní, právem rozhněvaní, proto vraždící lidé!

Slušní lidé s krví po lokty bojovali na všech stranách, vraždili i Chorvaté a Muslimové. Rovněž bosenští Srbové nezpochybnitelně trpěli. Jejich vojenský velitel Mladič se ale právem stal symbolem nemravného postkomunistického lampasáka, který rovnostářský kolektivismus vyměnil za etnickou nenávist. Podobně jako čeští komunisté, kterým šovinismus nebyl cizí nejpozději od časů Klementa Gottwalda.

Haagský tribunál (ICTY), který vznikl speciálně pro vyšetřování novodobých balkánských válek, prý Mladičovou kauzou symbolicky končí. Udělal dost, i když si na něj kdekdo stěžoval. Ratko Mladič přežije. V každé větě o „muslimovi, co patří do plynu“ a „nutnosti chránit Národ před cizáky“. Česko svým Mladičům rozumí až příliš.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1