Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mnohoženství jako jeden ze spouštěčů války a násilí. Proč může společnost přivést ke krachu?

Mnohoženství jako jeden ze spouštěčů války a násilí. Proč může společnost přivést ke krachu?

Tolerance mnohoženství není krokem k liberálnímu státu, ale spíše k rozpadu společnosti, uvádí studie London School of Economics. Rozšíření mnohoženství je podle ní jasně spojeno s občanskými válkami.

Jak upozornil nedávno časopis The Economist, například Jižní Súdán zmítaný občanskou válkou, má 40 procent polygamních manželství. A podobně jsou na tom podle zmíněné studie i další státy, které jsou na pokraji rozpadu. Například Somálsko, Středoafrická republika či Kongo nebo Čad. Je to dáno tím, že část mladých mužů nemá kvůli instituci mnohoženstvím šanci získat ženu. Nebo mají šanci získat jen ženu „horší“, méně pracovitou, méně vzdělanou, méně krásnou. Ty „lepší“ si totiž rozeberou nejbohatší muži a na část mladíků navíc nezbyde nikdo.

The Economist poukazuje na to, že stačí, aby deset procent nejbohatších mužů mělo po čtyřech ženách (jak to povoluje oficiální výklad islámu) a už to znamená, že 30 jiných mužů nemá žádnou šanci na to se oženit. Bez ženy většinou zůstanou chudí a méně vzdělaní mladíci. Ženy se totiž navíc většinou ve společnostech, kde se praktikuje mnohoženství, kupují či získávají na základě prestiže. Jedinou šancí chudých mladíků bez postavení je pak snažit se získat majetek nebo přímo ženu násilím. Například v občanské válce. Nebo se přidat k různým radikálům, kteří nabízejí manželku či peníze na ni. Ať už jde o nigerijskou organizace Boko Haram, Islámský stát v Sýrii a v Iráku či Laškare Tajjiba v Pákistánu a v Indii. Někdy jsou dokonce někteří mladíci ochotní obětovat se při sebevražedném atentátu jen pro to, aby měl jejich bratr na platbu za nevěstu.

Souvislost mezi mnohoženstvím a násilím zkoumalo už dříve několik studií. Výhodou mnohoženství by teoreticky mělo naopak být, že posiluje postavení žen, jak uzkázal ekonom Gary Becker v sedmdesátých letech minulého století. Mohou si totiž mezi muži více vybírat a získat lepší partii, byť jen jako druhá, třetí či další žena. Problém je ale v tom, že ve většině společností, kde je praktikováno mnohoženství, nefunguje volný sňatkový trh, se kterým počítali někteří ekonomové. Žena tam nemá právo si vybrat, koho si vezme.

Zisk z vyšší vyjednávací síly žen tak shrábne někdo jiný. Většinou rodina takové ženy vhodné k vdavkám, která získá od muže chtivého manželství poplatek za nevěstu. A vyjednávací síla žen je uměle snižována tam, kde nefunguje placení za nevěstu. Starší a výše postavení muži se snaží různým způsobem vyřadit mladší konkurenci, vyloučit mladé muže ze společnosti a znemožnit jim sňatek. The Economist připomíná například Mormony v USA, kde starší vylučují z obce mladíky často za banální prohřešky.

Výsledkem je, že žena je na tom v případě mnohoženství hůře, než kdyby si mohla vzít jen jednoho muže. Výzkumy ukazují, že v případě více manželek ve svazku muž vůči nim častěji uplatňuje násilí a bije i děti. Potomkům se, přirozeně, navíc tolik nevěnuje. Je tak záhadou, proč v některých západních zemích stoupá podpora povolení mnohoženství. Například ve Spojených státech dosáhla podle průzkumů veřejného mínění loni historicky rekordní úrovně – 17ti procent.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1