Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mocenský obrat v Luhansku dokonán. Separatistickou oblast má pod palcem nový vůdce, předchozí asi odjel do Ruska

Mocenský obrat v Luhansku dokonán. Separatistickou oblast má pod palcem nový vůdce, předchozí asi odjel do Ruska

Parlament samozvané Luhanské lidové republiky dnes potvrdil výměnu v čele této oblasti na východě Ukrajiny, kterou za podpory Ruska ovládají proruští separatisté. Podle agentury TASS sněm schválil demisi vůdce Igora Plotnického a zároveň jednomyslně odhlasoval, aby tuto funkci vykonával dosavadní ministr státní bezpečnosti Leonid Pasečnik.

V pátek se v Luhansku rozšířila zpráva, že Plotnickij, který odštěpeneckou republiku vedl od roku 2014, odstupuje, a to ze zdravotních důvodů. V pozadí této události je ovšem zjevně mocenský konflikt ve vedení separatistů. Plotnickij se údajně uchýlil do Ruska.

Situace se vyhrotila počátkem týdne, kdy byl odvolán ministr vnitra Igor Kornet. Ten následně do Luhanska povolal své ozbrojence, kterým pomohli jejich druzi ze sousední povstalecké Doněcké lidové republiky. Ještě v úterý Plotnickij tvrdil, že má situaci pod kontrolou, ale od středy se začalo spekulovat o jeho útěku do Ruska. To Plotnickij ve čtvrtek popřel a vyzval k diplomatickému řešení krize. Obsazení Luhanska přitom označil za puč, podle Korneta šlo ale o tažení proti ukrajinským diverzantům.

Pasečnik po svém dnešním schválení úřadujícím šéfem povstaleckého regionu prohlásil, že "republika" bude pokračovat v dosavadním kurzu vnitřní i zahraniční politiky. "Nyní se budeme držet kurzu, kterého jsme se drželi během všech těch let. Je to především vazba na Ruskou federaci a věrnost Minským dohodám...," řekl Pasečnik. Zároveň oznámil, že Plotnickij byl jmenován luhanským zmocněncem pro realizaci minských mírových dohod.

Minské dohody dojednali v běloruské metropoli za zprostředkování Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zástupci ukrajinské vlády, luhanských a doněckých separatistů a také Moskvy. Jejich cílem je dospět k mírovému vyřešení ozbrojeného konfliktu ve východoukrajinském Donbasu. Úplný klid zbraní ale dosud nenastal a několikerá příměří byla postupně porušována oběma stranami.

Boje na východě Ukrajiny propukly před třemi lety, kdy proruští radikálové vyhlásili samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku. Podle Kyjeva separatisty podporuje Rusko, a to i vojensky. To však Moskva opakovaně popírá. Odhaduje se, že Nnsilí si dosud vyžádalo na 10.000 životů.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1