Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moderní pirátství: únosů na moři loni trojnásobně přibylo, útoků bylo ale celkově míň

Moderní pirátství: únosů na moři loni trojnásobně přibylo, útoků bylo ale celkově míň

Počet pirátských útoků ve světových mořích loni klesl na nejnižší úroveň za posledních 18 let. Je ale stále víc případů, kdy piráti za unesené posádky žádají peníze. Oznámil to Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB).

Loni bylo podle úřadu v celém světě zaznamenáno 191 útoků pirátů, zatímco o rok dříve jich bylo 246. Loňský počet je nejnižší od roku 1998.

Počet únosů na otevřeném moři loni vzrostl trojnásobně; při 15 incidentech bylo uneseno 62 lidí, o rok dříve to bylo 19 lidí. Z loňských 62 rukojmích bylo 34 zajato u západního pobřeží Afriky a 28 jich bylo uneseno z rybářských lodí, ale i z obchodních lodí a dalších plavidel ve vodách kolem Filipín, Malajsie a Indonésie.

„Pokračující pokles pirátských útoků je dobrá zpráva, ale některé námořní cesty zůstávají nebezpečné a nárůst počtu únosů posádek v jistých oblastech je znepokojující trend. Únosy v Suluském moři mezi východní Malajsií a Filipínami budí zvlášť velké obavy,“ uvedl Mezinárodní úřad pro námořní dopravu, jehož kancelář zabývající se pirátstvím sídlí v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Filipínská provincie Sulu je baštou islamistické Skupiny Abu Sayyafa, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida a která je nechvalně proslulá právě únosy. Podle expertů se její členové stále častěji podílejí i na pirátských útocích a únosech na otevřeném moři.

 

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek