Módí v největších volbách světa dobyl Indii. Menšiny mají obavy, byznys slaví a vyhlíží reformy | info.cz

Články odjinud

Módí v největších volbách světa dobyl Indii. Menšiny mají obavy, byznys slaví a vyhlíží reformy

Největší volby na světě mají výsledky. Indové rozhodli o drtivém vítězství stávajícího premiéra Nárendry Módího a jeho pravicových, pro-hinduistických lidovců (BJP). A také o drsné porážce Indického národního kongresu (INC), který definoval politiku země od nezávislosti nejméně do 80. let minulého století a neuhnul ze sekulárních principů. Volili podle náboženského klíče? Nebo si je Módí získal pevnou rukou, kultem patriarchální osobnosti a hlavně prozíravou ekonomickou politikou?

Jednalo se o masový festival největší světové demokracie. Na devět set milionů oprávněných voličů (z více než 1,3 miliardy Indů) mělo ve zhruba milionu volebních místností šanci vybrat celostátní parlament o 543 křeslech. Průběh hlasování, které trvalo 39 dní, zajišťovalo 11 milionů lidí. O poslanecký mandát se ucházelo na osm tisíc kandidátů, které nominovaly dvě tisícovky stran a hnutí. Jednalo se o nejmasovější demokratický výběr, který kdy planeta zažila.

A jeho výsledek se je zřejmý: Jasné vítězství stávajícího šéfa vlády Módího a jeho Indické lidové strany (BJP), kterou obklopují lokální partaje v Národně demokratické alianci. Dohromady je spojuje různě důrazný hinduistický nacionalismus, ekonomický pragmatismus a touha po silné i pravicové centrální vládě vedené patriarchálním lídrem.

Podle neúplných, přesto reprezentativních výsledků ze čtvrtečního poledne (23. květen) získalo toto lidovecké spojenectví 347 mandátů, tedy pohodlnou sněmovní většinu k sestavení kabinetu, k čemuž by stačil i hlas 272 poslanců. Kongres (INC), který stál u zrodu nezávislé Indie a vedli jej kromě jiných třeba i M. K. Gándhí nebo Džaváharlál Néhrú, obsadí zřejmě jen 82 míst (přičemž také tato partaj se na místní úrovni spojila s dalšími hnutími). Zbytek – tedy přes 110 míst – získají zbylí politici vystupujícím často proti oběma koalicím.

Změní se nyní Indie? Liberální, či spíše sekulární komentátoři se obávají, že po takto drtivém vítězství nacionalistů se ještě zhorší situace menšin. Především muslimů, ale i křesťanů stejně jako vyznavačů původních náboženství Připomeňme, že podle sčítání z roku 2011 tvoří hinduisté téměř čtyři pětiny obyvatel. Stoupenců islámu je necelých 15 procent, zbytek tvoří křesťané (2,3%), sikhové (1,72%) a další. Sám staronový premiér Módí je dosud členem militantního Národního svazu dobrovolníků (RSS), který byl indickou vládou už třikrát dočasně zakázán – naposledy v roce 1992, kdy hinduističtí extremisté strhli Báburovu mešitu v Ajódhji.

„Opoziční předáci v kampani hovořili o všem možném – o zoufalství drobných farmářů, nezaměstnanosti mladých, neprůhledných zbrojních zakázkách, oligarchy ovládaném systému i zkorumpovaném státu. Jen výjimečně si ale troufli mluvit o lynčích, o násilí proti muslimům, křesťanům a nedotknutelným, kteří se denně bojí o holý život,“ tepe prohrou zdeptané kongresové předáky v listu The Hindu známý aktivista Harsh Mander. Míra podobných excesů po Módího nástupu do čela vlády (2014) opravdu roste, alespoň podle dostupných zpráv. Je ale zároveň fakt, že vláda přinejmenším na centrální úrovni takové činy odsuzuje a snaží se proti nim vystupovat, i když často neobratně a místy dost neochotně.

Kdo naopak pokračování lidovecké vlády v zásadě vítá, jsou byznysmeni stejně jako národohospodáři. Jak v příznačně nazvaném komentáři „Proč Indie potřebuje Módího“ konstatuje pro list The New York Times americký ekonom a bankéř Steve Rattner: „Pro tuto chvíli si premiér Módí zaslouží vrcholné uznání, neboť úroveň indického ekonomického růstu je vyšší než v Číně. Pokud chce Indie v tomto trendu vytrvat, měla by si v čele ponechat tohoto premiéra“. Ve finále textu pak bývalý poradce ministerstva financí z éry demokratického prezidenta Baracka Obamy překvapivě utrousil, že „trocha dalšího thatcherismu Indii jen prospěje“. Pro vysvětlenou: Rattner tak Módího makroekonomické změny přirovnal k tvrdému ozdravnému postupu, kterým se proslavila konzervativní britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová.

Co se politiky týče, podobně jako v jiných zemích se prosazuje nová, silně nacionalistická, někdy lehce xenofobní, ale i ekonomicky zdatná pravice proti zkostnatělé, neakceschopné, jen z tradic čerpající levici, která také v Indii hledá své místo. Módího úspěch znamená ostrý políček Kongresu, který je teď v hluboké defenzívě. Druhá nejlidnatější země planety má přitom sociálních i jiných problémů více než dost. Lze jen doufat, že tyto volby přežije nejen indická vláda, ale i demokracie. Jakkoli křehká a nedokonalá, přesto demokracie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud