Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Modlím se, aby byla mrtvá," říká zoufalá dcera o matce v mexických troskách

„Modlím se, aby byla mrtvá," říká zoufalá dcera o matce v mexických troskách

Zemětřesení o síle 7,1 stupně, které zasáhlo Mexiko, si vyžádalo více než 200 obětí. O přesném počtu mrtvých panují nejasnosti, je však možné, že ještě poroste. Stále totiž pokračují záchranné práce. V troskách desítek zřícených budov v mexické metropoli a jejím okolí pátrají po přeživších i stovky dobrovolníků.

„Spadla přímo před našima očima. Lidé se kolem ní seběhli, ale od té doby, co tu stojíme, jsme neviděli nikoho, kdo by z budovy vycházel,“ popisuje Casandra Hidalgová pro deník Guardian pád sedmipatrového obytného domu naproti kavárně, kde pracuje.

Zemětřesení v Mexičanech vyvolalo vzpomínky na 32 let starou katastrofu. V roce 1985 byly otřesy ještě silnější a zemřely při nich více než tři tisíce osob. Účinky tehdy umocnilo, že většina lidí byla brzy ráno ještě doma. Tentokrát jich značná část stačila v odpoledních hodinách vyběhnout ze svých pracovišť.

 

Někteří ale to štěstí neměli. Ve zříceném obytném bloku na Amsterdam Avenue v jedné z nejprestižnějších čtvrtí Mexico City La Condesa je ještě mnoho osob uvězněných pod sutinami. Nikdo netuší, kolik lidí bylo uvnitř, když zemětřesení udeřilo.

 

Monica Saavderová však ví, že mezi nimi byla její 87letá maminka. „Modlím se, aby byla mrtvá, že není někde v pasti pod tím naživu,“ říká Saavderová, která uklidňuje i známého její matky. Ten přežil, protože odešel z domu kvůli nějakým pochůzkám ještě před otřesy.

Jako první začala na místě pomáhat skupina dělníků, která pracovala o několik bloků vedle. Ručně se snažili odklízet suť, dokud nepřijeli sousedé s lopatami a dalším nářadím. Během pár hodin byly na místě stovky lidí.

Pro dobrovolníky bylo složité utišit okolí, aby lépe slyšeli případné volání uvězněných osob. „Je to chaos. Lidé chtějí pomoci, ale měla by tu být civilní ochrana, která by převzala zodpovědnost. Je to nebezpečné pro všechny,“ stěžuje si Israel Belmonte, pracovník ministerstva školství, který je členem brigády pro zdraví a bezpečnost.

360p
Zemětřesení v Mexiku

Policie se do záchranných prací příliš nezapojuje. „Nestůjete tu tak, každý potřebuje pomoci. Proč nic neděláte?“ pokřikoval na policisty jeden z frustrovaných mužů.

Naopak stovky dobrovolníků se snaží být záchranářům k ruce i nadále. Odklízejí sutiny, spadlé stropy a kovové sloupy. Proudí k nim sice zásoby vody a léků, čeho ale mají málo, je nářadí. „Potřebujeme baterie, pochodně, přikrývky, další megafon,“ dodává jeden z nich, zatímco část dalších už se přesouvá k jiným budovám, kde je potřeba zasáhnout.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744