Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Modlitby a útěk do bezpečí. Slavní Češi a Slováci na Floridě mají nahnáno z hurikánu Irma

Modlitby a útěk do bezpečí. Slavní Češi a Slováci na Floridě mají nahnáno z hurikánu Irma

Hrůza z běsnícího živlu. Slavní Češi žijící na Floridě s napětím sledují vývoj hurikánu Irma. Jde o nejsilnější bouři za několik desetiletí. Kdo z celebrit zůstal, aby čelil strachu, a kdo vzal raději nohy na ramena?

Zpěvačka Olga Matušková (68): „Nevím ještě, co bude. To se ukáže, až hurikán dorazí do Miami. U nás je špatné to, že bydlíme u moře a hurikán je nejničivější právě nad mořem. Na pevnině nám tolik uškodit nemůže. Naštěstí máme ještě druhý dům půl kilometru směrem do vnitrozemí. Tam se voda dostat nemůže. Byli u nás na návštěvě přátelé a ti se evakuovali už předevčírem.“

Moderátorka Zuzana Belohorcová (40): „Blížící se hurikán jsme nikdy nezažili a ani zažít nechtěli. Tentokrát se mu asi nevyhneme. Navzdory všem katastrofickým předpovědím jsme se rozhodli, že tady zůstaneme a nějak tu pohromu přečkáme. Dům je bytelný a protihurikánová okna by měla nápor vydržet. Budeme doufat a modlit se, myslete, prosím, na nás.“

Režisér Jiří Adamec (69): „To si pište, že máme strach, i když náš dům má protihurikánové zabezpečení. Vítr skoro 300 km za hodinu tam ale nikdo zatím nezažil a naše zábrany také ještě nikdy nebyly vyzkoušeny takovýmhle peklem. Rychlost větru je vyšší než startovní rychlost obřích letadel! Jde o to, kudy ta největší síla bude přes Floridu procházet. Náš dům není přímo na břehu moře, takže až z Atlantiku dorazí na pevninu, třeba už trošku zeslábne, anebo se stočí malinko proti propočtům a nás zasáhne jen okraj tohohle monstra! Bůh ví...“

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1