Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Módou proti válce. Iráčtí hipsteři chtějí prvním pánským klubem spustit novou revoluci

720p480p360p240p

Osmdesát kilometrů od nich zuří válka, oni myslí na módu. Trochu nepatřičně může na první pohled působit iniciativa bývalých spolužáků jedné střední školy z iráckého Irbílu. Před rokem založili první pánský módní klub, který se mezi mladými Kurdy těší čím dál větší popularitě. Podle zakladatelů „Pana Irbíla“ v něm totiž nejde pouze o módu. Zájem o nový životní styl přináší podle nich do životů mladých lidí poznamenaných válkou nové impulsy a může nastartovat širší sociální změny. 

Dandy vizáž jako reakce na válku

„Táta nás pořád schovával, protože v okolí domu se bojovalo,“ vzpomíná na rané dětství jeden ze zakladatelů klubu, 24letý Goran Pštiwan. Velké nadechnutí prý jeho generaci přineslo období po pádu režimu Saddáma Husajna.

„Předtím jsme nemohli nikam cestovat, naše společnost byla uzavřená. Pak se ale hranice otevřely, lidé si pořídili satelitní televize.Viděli, jak se žije ve světě i jak se tam lidé oblékají. Naučili jsme se anglicky, objevili sociální sítě. Zkrátka byl to pro nás velký posun,“ popisuje podhoubí vzniku prvního iráckého módního klubu Goran.

Impuls k jeho založení, ale paradoxně přinesla další válka: „Islámský stát a boj proti němu nám zasadily nový úder. Do města přišly tisíce uprchlíků z území, kde se bojuje, ceny ropy prudce klesly a ekonomika se zastavila. Já nedostal výplatu několik měsíců, pro nás mladé lidi nastalo úplné vzduchoprázdno.“ 

Špatné časy jako inspirace

To Gorana s kamarády přivedlo k myšlence založit kosmetickou řadu zaměřenou na péči o vousy. Ke klubu „Pan Irbíl“ zbýval už jen krok: „Kdyby nebylo krize, neměli bychom na nic podobného čas. Takhle jsme nechtěně získali prostor být kreativní.“ K založení klubu v únoru 2016 je inspirovalo italské Pitti Uomo, ale i tradiční kurdská tzv. „efendi“ kultura:

„Dříve se vzdělaní a vážení muži hezky oblékali a navštěvovali čajovny. Chtěli jsme pro mladé lidi tuto kulturu obnovit. Přes sociální sítě jsme oslovili kamarády a sezvali je na první schůzku Pana Irbíla,“ vysvětluje Omer Nihád. Vymysleli koncept, oslovili místní krejčí, kterým přesně popsali, jak mají modely vypadat a první „dandy" obleky byly na světě. Doplňují je pečlivě nažehlené kapesníky v klopách, hodinky na řetízku nebo kožené rukavice. Pečlivě upravené vlasy a vousy jsou samozřejmostí. Podle Omera má ale ostentativní móda sloužit jako katalyzátor hlubších změn v životech mladých Iráčanů.

Šaty dělají člověka

Pan Irbíl má být v budoucnu originální irácká módní značka. Klub chce pro zájemce vést kurzy etikety, založit vlastní krejčovskou dílnu a lazebnictví. Stoupající slávu klubu, který má na sociální síti Instagram 25 000 sledujících, chtějí jeho členové využít také k pozitivní propagaci Kurdů ve světě.

„Chceme lidem ukázat, že máme kulturu a že umíme řešit své problémy.“ Těžit z toho mají prý i ženy. Členové klubu na sociálních sítích pravidelně zveřejňují fotografie inspirativních kurdských žen. Chtějí tak poukázat na problematiku silně patriarchální společnosti a podpořit právo žen na studium nebo chození do práce.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744