Mohou demonstrace Írán položit? „Stále víc lidí je nespokojených,“ říká pro INFO.cz íránská novinářka | info.cz

Články odjinud

Mohou demonstrace Írán položit? „Stále víc lidí je nespokojených,“ říká pro INFO.cz íránská novinářka

V Íránu vyšli demonstrovat převážně dělníci a lidé z nižších tříd, navíc v desítkách malých měst daleko od Teheránu. To je rozdíl oproti protestům z roku 2009, kdy se bouřili hlavně intelektuálové z velkých měst a střední třída. Režim teď přesto nepadne, i když je zřejmé, že stále více Íránců nesouhlasí s postoji nejvyššího náboženského vůdce Alího Chameneího. Pro INFO.CZ to říká Golnaz Esfandiari, původem íránská novinářka, která pracuje pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

„Nynější protesty začaly kvůli vysokým cenám. Lidé provolávají hesla proti korupci a chudobě, kritizují ale také íránský establishment,“ vysvětluje žurnalistka. Tyto nepokoje zřejmě – a poněkud paradoxně – rozpoutali konzervativní duchovní z města Mašadu, kteří zamýšleli nasměrovat hněv chudých Íránců proti vládě reformního prezidenta Hasana Rrúháního. Právě ta má v složitém politickém systému islámské republiky na starosti ekonomiku.

Akce brzy dostaly politický rozměr a konzervativcům se vymkly z rukou. Íránci dokonce místy požadovali konec islámské řízení. A v míře dosud nevídané se pustili do nejvyššího náboženského vůdce Alího Chameneího, který má v Íránu poslední slovo. I když není – na rozdíl od prezidenta – volen v přímém hlasování.

Revolta zachvátila i malá města

„Íránci trhají jeho plakáty, zapalují obrazy s ním. V různých íránských městech se na zdech objevují nápis přející Chameneímu smrt,“ konstatuje Golnaz Esfandiari, v jejíž redakci se schází obrazový materiál zaznamenaný samotnými obyvateli země.

Kdo je Golnaz Esfandiari?
Narodila se v Íránu, kam se kvůli své novinářské práci pro stanici RFE/RL nemůže vrátit. Publikovala kromě jiného v časopise Foreign Policy a vede blog „Persian Letters“. Spolupracuje také s americkou nevládní organizací Freedom House.

Protirežimní protesty se navíc rychle rozšířily po celé zemi. Proběhly na více než sedmi desítkách míst v mnoha provinciích, přičemž jindy odbojnou metropoli Teherán tentokrát zasáhly méně. Je to zřejmě tím, že nyní vyšli do ulic často lidé dělnických profesí s nižšími příjmy. V roce 2009, kdy se Íránci bouřili proti zřejmě zfalšovaným prezidentským volbám, byl typickým demonstrantem někdo jiný – intelektuál z velkého města, obvykle Teheránu.

„Ačkoliv jsem z Íránu, musím se občas podívat do mapy, abych zjistila, kde se některé z protestů vlastně odehrály. I v tak odlehlých městech proběhly,“ přiznává novinářka, podle které úřady během následných razií zatýkaly také studenty z měst. Prý proto, aby opoziční vlna s sebou nestrhla svobodomyslnou mládež z univerzit.

Proti Chameneímu, ale schytal to i Rúhání

Zkraje nepokojů protestovali rozčilení Íránci i proti reformnímu prezidentovi Hasanovi Rúhánímu, nyní se ale jejich hněv obrátil spíše proti nejvyššímu náboženskému vůdci Chameneímu. Novinářka z RFE/RL má za to, že k tomu mohl přispět způsob, jakým oba vůdci na nepokoje reagovali.

Rúhání přiznal, že Íránci si oprávněně mohou stěžovat na ekonomické těžkosti a že lze chápat i volání po větší svobodě. Chameneí vystoupil jen krátce, přesto stačil za původce nepokojů označit zahraniční agenty.

Některé Íránce ale prezident Rúhání opravdu zklamal, říká Golnaz Esfandiari. Slíbil větší svobody, omezení cenzury a hlavně, sjednal jadernou dohodu, která měla postupně vést k ukončení sankcí namířených proti Íránu. I prezidentovi stoupenci ale teď zjišťují, že smlouva o atomu nepřinesla běžným obyvatelům země očekávanou prosperitu. A že Rúhání z různých důvodů nesplnil ani některé z důležitých slibů.

Mohou tedy poslední protesty islámskou republiku ohrozit? Nebo dokonce položit? „Je to vážná, bolestivá rána islámské republice. To ale neznamená, že režim končí. A nikdo neví, kdy a zda vůbec skončí. Zřejmé naopak je, že stále větší počet Íránců projevuje značnou nespokojenost s charakterem i vedením státu,“ dodává Golnaz Esfandiari.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud