Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Morbidní fascinace. Ve francouzské škole údajně střílel mladík, kterého přitahovaly masové vraždy

Morbidní fascinace. Ve francouzské škole údajně střílel mladík, kterého přitahovaly masové vraždy

Střelba na střední škole v jihofrancouzském městě Grasse zranila osm lidí včetně ředitele. Podle francouzských médií je pachatelem sedmnáctiletý mladík Killian Barbey, který zaútočil kvůli neshodám s ředitelem. Co o údajném střelci víme?

Mladík je student lycea, kde se incident odehrál. Policie u něj našla poměrně rozsáhlý arzenál – kromě pušky měl u sebe dvě pistole a dva granáty.

Dosud neměl žádný zápis v trestním rejstříku, zbraně a masové zabíjení ale Killiana podle všeho fascinovaly. Na svých účtech na sociálních sítích sdílel videa s vraždami na amerických univerzitách a obrázky ze severské a satanistické mytologie.

Sám v listopadu loňského roku natočil video v masce klauna, kde na kameru máchá zbraní.

Může trpět nějakými psychickými potížemi. Podle deníku Nice Matin byl Killian v minulosti šikanován spolužáky. Motivem jeho útoku mají ale být neshody s ředitelem školy, na které studoval.  

Levicový deník Libération tvrdí, že Barbey je synem politika. Jeho otec má být radní v Grasse. Zvolený byl údajně v roce 2014 na kandidátce nacionalistické Národní fronty, ale později přešel do tábora republikánů.

Proti mladíkovi na místě zasahovalo protiteroristické komando a škola byla evakuována. Kvůli incidentu byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření i na dalších školách v okolí. Děti nesměly bez dohledu opustit zařízení a obyvatelé obce byli vyzváni, aby bez vážného důvodu nevycházeli z domu.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link